Päevatoimetaja:
Romet Kreek
Saada vihje

Koolilõpupidu neelab pere rahakotist üle 10 000 krooni

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Kolmapäeval pool tundi enne lõpuaktuse algust tundis Pääsküla gümnaasiumi lõpetanud
Liina Ala end paremini kui kunagi varem, sest seljataha on jäänud nii kool kui kuuetunnine
ilutoiming, mille tema kallal korraldasid juuksur, kosmeetik ja ta vanem õde.
Kolmapäeval pool tundi enne lõpuaktuse algust tundis Pääsküla gümnaasiumi lõpetanud Liina Ala end paremini kui kunagi varem, sest seljataha on jäänud nii kool kui kuuetunnine ilutoiming, mille tema kallal korraldasid juuksur, kosmeetik ja ta vanem õde. Foto: Mihkel Maripuu

Gümnaasiumi lõpupidu, kleit või ülikond, siis veel reis Euroopasse ja loendamatud kingitused neelavad tuhandeid kroone lastevanemate raha. Kuidas sel kevadel raha kulutati, uuris Vootele Päi.

Keskkooli lõpetamine on tähtis sündmus noore inimese elus, aga sama oluliseks kujunevad ka sellega seonduvad kulutused. Keskkooli lõpetamisest on kujunenud tarbimisparaad, mis hõlmab kõike alates reisibüroodest kuni ilusalongideni. Lõpetamisega seonduvad kulud on suured nii poiste kui tüdrukute jaoks – kohati maksab ülikond rohkem kui lõpukleit.

Üleeile Tallinna 21. kooli lõpetanud Kristi Mäe hindab oma koolilõpetamisega seotud kulusid ligi 10 000 kroonile. Peale kleidi, kingade, meigi, soengu, ehete, lillede, lõpupeo eest makstud raha kulutas ta lõpuekskursioonile Londonisse 3500 krooni, pluss taskuraha.

Pidustuste krooniks üüris tüdruk sõpradega limusiini, et sellega Tallinna peal tiirutada.

Sama kooli nüüdseks juba vilistlase staatusse tõusnud Johan Kallas arvas, et kulud on kooliõega samas suurusjärgus. Ülikond läks maksma 4000 krooni, särk, lips, mansetinööbid ja kingad kasvatasid kulutusi veel 4500 krooni. Lisaks veel pidutsemiskulud.

«Ma ei pea kuluvat summat liiga suureks, sest sündmus ise on samuti tähtis ja tähistamist väärt,» kommenteeris Kallas suuri kulutusi.

Reisid ja autod

Liina Ala, kes lõpetas kolmapäeval Pääsküla gümnaasiumi, võttis oma kulud kokku ja sai tulemuseks pea 9000 krooni. Sinna mahtusid lõpuekskursioon Saksamaale, meik ja soeng 1100 krooni eest. Seeliku ja särgi tellis tüdruk Eesti Kunstiakadeemia noortelt disaineritelt samuti hinnaga 1100 krooni. Lisandus veel pidustuste, restorani ja õpetaja kingi raha.

Lõpupidu neelas tal terve päeva. Juuksur, kosmeetik ja vanem õde ehtisid ja riietasid teda kuus tundi. Siis veel koolimajas aktuse proov. See ei ole kerge töö palaval suvepäeval!

Enamasti ei piirdu kulutused vaid gümnaasiumilõpetaja välimusega, vaid lisanduvad kallid lõpuekskursioonid ja kingitused, millest populaarseimad on reisid kaugetele maadele ja muidugi autod, millega vastne lõpetaja saab sõita, lõputunnistus käes, ülikooli ukse ette.

Tallinna ühisgümnaasiumi lõpetanud Ilmar Kahro koolilõpp päädis vanemate kingitud autoga. Tõsi, tegu pole Porsche ega isegi tutika Toyotaga. Vanemad kinkisid talle pruugitud auto, mis maksis ligi 35 000 krooni. Aga sõitmiseks kõlbab masin sellest hoolimata ülihästi.

Siis lisandusid veel 2500 krooni ülikonna eest ning 1000 särgi ja lipsu eest. Kingade pealt hoidis noormees kokku, sest vanad nägid endiselt esinduslikud välja.

Tema klass tähistab gümnaasiumi lõpetamist reisiga Aegna saarele ja see läheb tõenäoliselt maksma ligikaudu 750 krooni inimese kohta.

Koos Kahroga läheb saarele koolilõppu tähistama ka Merilyn Parve, kes kulutas ainuüksi solaariumile viimase kuu vältel ligi 2000 krooni. Tema sõnul jääb Eestimaa napist suvest soovitud jume jaoks väheks.

Suursündmuse puhul soetas tüdruk endale 600-kroonise lõpukleidi ja sama palju maksvad kingad. Lisaks maksis ta maniküüri eest 300 krooni ja juuksurile 900 krooni. Kink õpetajale ja lilled lähevad talle maksma pool tuhat krooni.

Õpetajatele ei kingita mitte ainult lilli, raamatuid ja pildialbumeid, vaid teinekord ka puhkusereise.

Nii rääkis neiu ema Aime Parve, et pere ligi 12 000-kroonisest kulutusest maksis iga õpilane õpetajale spaapaketi kinkimiseks 300 krooni.

Parve kinnitas, et tütre koolilõpetamine on kulukas, kuid ei pidanud samas mõttekaks selle pealt kokku hoida. «See on ikkagi ühe olulise eluetapi lõpp,» ütles ta.

«Pealegi on selge, et hinnad on üles läinud. Ja lillede eest küsitakse lõpetamiste ajal veel omakorda kõrgemat hinda,» tõi ta näite. «Võid ju üritada kokku hoida, aga ikka kulub.»

Ehted õpetajale

Samuti põhjendas ta seekordseid kulutusi sellega, et põhikooli lõpus tegi ta tütre kleidi ise ja nii sai selle pealt säästetud. «Nüüd siis teeme suuremalt.»

Parve sõnul lisanduvad lapsevanemate kulutustele loomulikult kingitus ja lilled oma lapsele. Tema tervitas oma tütart lõpetamise puhul 12 kooliaastale vastava 12 roosiga lillekimbu ja 6000 krooni ümber maksva digifotoaparaadiga.

Marilin Meus lõpetab täna Tartu kunstigümnaasiumi ja tema kulutused ei jää kuigivõrd alla pealinna lõpetajatele. Tema klass kinkis oma õpetajale kuldripatsi, mis läks maksma 50 krooni õpilase kohta. Kleidi ja jaki eest maksis Meus 1000 krooni, lisaks 300 krooni soengu eest.

Gümnaasiumilõpu puhul koostati lõpualbum, mis läks maksma 250 krooni. Lõpureisi tegi klass Rootsi ja see läks maksma 1000 krooni pluss taskuraha. Muidugi korraldati ka lõpupidu, selleks kulus õpilase kohta 250 krooni.

Tallinna Prantsuse lütseumi direktori Lauri Leesi sõnul ei ole aastate vältel gümnaasiumi lõpetamise juures suuri muutusi toimunud, sest tema sõnul on noor inimene alati tark, armas ja hea.

«Minu kui koolidirektori jaoks on aastas kaks tähtsat päeva – üks on 1. september ja teine on gümnaasiumi lõpetamise päev,» ütles Leesi, kes eile pool tundi enne aktuse algust oli ilmselgelt ülevoolavas meeleolus.


Arvamus

Ave Abroi
Viljandi C. R. Jakobsoni gümnaasiumi õpetaja, klassijuhataja

Ega keegi taha teistest kehvem olla ja vahel on märgata mõne lõpuklassi õpilase puhul väikest pinget selles osas, kes endale lõpetamise puhul mida lubada saab.

On olnud õpilasi, kes üldise üleslöömise vastu nii protesteerivad, et uhke riietuse asemel lähevad pidulikule aktusele lõputunnistust kätte saama nagu lillelapsed – paljajalu, peas rukkilille-karikakrapärg ja seljas õhuline kleidike.

Omapärase riietusega silmatorkamine on ju leidlikkuse küsimus, kuigi oma rolli mängib siin ka vanemate rahakott.

Gümnaasiumi lõpureisidest on populaarseimad kolmepäevased kruiisid Skandinaaviasse, mille hind jääb alla 3000 krooni. Tihti tehakse reis ära juba kooliaasta sees ja kulud ei jää siis ühele ajale lõpetamisega.

Oma 9. klassiga käisin ma kaks päeva Lätis ja hind õpilase kohta tuli 1100 krooni. Selle raha eest sai sõidu, giidi, ööbimise ja hommikusöögi.

Sama klassi lõpupidu maksis näiteks 220 krooni, kus sees oli peale muusika, söögi ja turvamise ka transport peokohta.

Peale lillede on õpetajatele tehtavad kingitused väga erinevad, eks klass ise otsusta, kuidas nad oma õpetajat hindavad. Kingituste hinnad jäävad enamasti ikka mõistlikkuse piiridesse.

Kõigile aineõpetajatele kimbukese lillede jaoks koguti meie klassis 60 krooni õpilase kohta. Klassijuhatajale kingitakse aga sageli ehteid. Mina näiteks sain sel aastal oma klassi õpilastelt imeilusa ja ainulaadse pärlikee!

Gümnaasiumi lõpupeol on õpetaja aga külaline, selle organiseerivad põhiliselt vanemad.

Õpetajate tänamiseks korraldatakse meie koolis enne lõpuaktust eraldi pidulik bankett puuviljavaagna ja mineraalvee või vahuveiniga.

Kommentaarid
Tagasi üles