/nginx/o/2013/09/05/2176655t1h9e2c.jpg)
Harva matkajad ei pea end tüütu telgipüstitamisega enam vaevama iseavaneva telgi saab lahti ruttu ning tuuletu ilma korral ei vaja see isegi vaiu.
Iseavanevat ehk pop-up-telki on lihtne püstitada see tuleb vaid õhku visata ja lahti ta lähebki. «Näiteks kui vihma sajab, on see hea,» märkis kaupluse H & P Matkatarbed müüja Juhan Hint.
Vanas kaubamajas tegutseva Tartu matkapoe vanemmüüja Mari Vaaderpalli sõnul on see kergesti käsitsetav telk eriti mugav neile, kes suvel vaid mõned korrad telgis ööbivad.
Et kokkupandunagi on iseavanev telk suhteliselt kogukas, sobib see Hindi sõnul eelkõige autoga reisijaile.
Teibitud õmblused
Mari Vaaderpall lisab, et just suuruse pärast on seda telki ebamugav jalgsimatkadele kaasa võtta. See on ka põhjus, miks tõsisemad matkasellid jäävad kindlaks traditsiooniliselt püstitavatele telkidele pisikeseks kokkupandavaid telke on lihtne seljakoti külge kinnitada.
«Samas ei erine iseavanev telk omadustelt traditsioonilisest telgist,» märkis Vaaderpall. Nii on ka iseavaneva telgi põhi materjalist, mis ei lase kevad- ja sügisjahedust ööbijaile ligi praegu võiks selles juba ööbida.
Ja nagu korralikule telgile kohane, on ka iseavaneva telgi õmblused teibitud see hoiab ära vee telki sattumise.
Et telgi sees on olemas ka seda püsti hoidvad kaared, ei ole tuuletu ilma korral vaiu vajagi. Hiljem tuleb telk aga siiski ise kokku lapata telke müüvatest kauplustest saab kaasa täpse juhendi, kuidas seda teha.
Mari Vaaderpall soovitab valida sädemekindlast materjalist iseavaneva telgi. «Näiteks firma Outwell teeb selliseid telke kui lõkkest peaks säde telgile langema, jääb sinna kohta vaid tilluke auk, kuid põlema telk ei lähe,» selgitab ta.
Iseavanevate telkide hinnad algavad olenevalt tootjast umbes 1000 kroonist ning ulatuvad ligi 3000 kroonini.
Korra aastas võiks pisut kulunud telgi üle pihustada matkakauplustes müüdava vahendiga, mis lisab telgile veekindlust.
Mugavaid vidinaid
Enne hooaega soovitab Mari Vaaderpall matkapoodides veelgi ringi vaadata, et suvine rändamine võimalikult mugavaks teha.
Näiteks võiks autoga reisijail olla käepärast termostops, mis hoiab joogi vastavalt vajadusele kas sooja või külma ega pritsi ka ümber kukkudes joojale vedelikku peale.
Oma liikumise üle arvet pidajad võivad investeerida aga sammulugejasse (u 300 krooni), mis mõõdab nii läbitud sammud kui vahemaad.