/nginx/o/2013/09/05/2173641t1h1ac5.jpg)
Et trennis rassimine tooks paremaid tulemusi, kuid samas ei teeks tervisele liiga ega kurnaks keha, tuleks vedelikutasakaalu kontrolli all hoidmiseks juua spordijooki.
Toitumisspetsialist Julia Deikina sõnul parandab vedelike, sealhulgas spordijookide joomine enne trenni, selle ajal ja pärast teeningut füüsilist vastupidavust, ennetab väsimust ja aitab ära hoida vigastusi.
«Vedeliku ja elektrolüütide puudujäägid võivad põhjustada peavalu, temperatuuri tõusu ning lihaskrampe,» selgitas Deikina.
Kiire energialaks
Kui füüsiline koormus ei ole intensiivne ja kestev (alla kahe tunni) ning treenija toitumine on tasakaalustatud ja mitmekesine, pole spordijoogi tarbimine oluline, sel juhul sobib vedelikuvarude säilitamiseks väga hästi ka vesi.
«Intensiivne ja koormav treening, eriti kui see toimub soojas kliimas ning mitu korda päevas, nõuab tõhusamat ja kiiremat taastajat, näiteks spordijooki,» räägib Deikina.
Ekstreemsportlane Taivo Luik on enese vormis hoidmiseks tegelenud ujumise, jooksmise ja rattasõiduga. Tõsisematest ja pikemaajalistest võistlustest toob ta välja Ironmani võistluse ja Dakari ralli, milleks valmistumisel on ülioluline roll olnud spordijookidel ja -söökidel. Need sisaldavad kiiresti imenduvat ja omastatavat energiat, tänu millele organism saab ruttu energialaksu.
Luik on kasutanud spordijooke ja -sööke kümmekond aastat. Peamiselt pruugib Luik maailmas ühe enam hinnatud tootja PowerBari tooteid.
«Mina valin sobiva toote selle järgi, kas treenin või olen võistlusel ning mis alaga on tegu,» selgitab Luik. Teisalt on tähtis ka mugavus. «Näiteks kui jooksed, siis batoonikest ei näsi, võtad ikka jooki või geeli. Aga rattaga sõites saab vabalt batooni süüa,» nendib ta.
Luik teab, et oluline on enne koormust natukene juua, et organismis oleks piisavalt vedelikku. Joogi kogus sõltub väga palju temperatuurist: kui on palav, kulub jooki kuni liiter tunnis, külma ilmaga piisab poolest liitrist. Väga tähtis on juua spordijooki pärast treeningut.
Janune organism
«Kui trenn on lühike, kuni tund, siis ma midagi ei söögi, vajalik on ainult jook. Väikese koormuse ja kestusega trenni puhul piisab veest,» räägib Luik. «Kui aga koormused suurenevad ja kestused pikenevad, siis tuleb juua spordijooki, sest see sisaldab kõiki aineid, mida organism koormuse ajal kulutab ja kaotab.»
City SPA treener Taimi Anijärv lisab, et tervisesportlasele sobib ka (mineraal)vesi, mida organism omandab kiiremini. «Kuid vesi ei anna nii palju energiat, sest energia tuleb süsivesikutest,» täpsustab ta.
Luige sõnul on tähtis seegi, kuidas mõjub toode vaimule, näiteks triatloni ja rattamaratoni sooritus sõltub palju vaimuseisundist. Siin tulevad appi energiajoogid. Miinus on energiajookide puhul see, et kestval tarbimisel ei pruugi need mõjuda seedimisele hästi. Julia Deikina sõnul seisnevad energia- ja spordijoogi peamised erinevused nii tarbimise eesmärgis kui ka koostises. «Energiajookide tarbimine on pigem maitse ja trendi küsimus ning tarbija ootus on ergutava toime järele.»
Julia Deikina hoiatab, et spordijoogiga liialdamisel ning valel ajal joomisel võib tekkida raskus treeningu sooritamisega täiskoormusel. Ka ei ole soovitav spordijooke juua madalama naatriumisisaldusega dieetide korral. «Mõni inimene võib olla allergiline osale maitseomadusi parandavatele ainetele,» lisab Anijärv.
Sportlase abimehed:
* Power Bar, sidrunimaitseline spordijook.
* Harvest-batoonid on müslitahvli moodi, imenduvad aeglaselt ja neid tarvitatakse kestusaladel.
* Energiageel, mis imendub ülikiirelt. See võetakse appi siis, kui on energiakriisi seisund, sobib ideaalselt ka näiteks lõpuspurdiks.
* Pärast pikka ja kurnavat võistlust aitab taastuda proteiinipulbrist valmistatud jook.
Performance-batoonid imenduvad kiiremini ja neid pruugitakse siis, kui on ruttu jõudu vaja, näiteks võistluse ajal.