/nginx/o/2013/09/05/2166973t1hb661.jpg)
Kui külmkappi ostes ei oska müüjatelt pärida, millises temperatuurivahemikus uus kodumasin töötab, võib jahedasse ruumi paigaldatud külmik ühel hetkel töötamise lõpetada.
Just nii juhtus tartlase Ants-Kurt Aruksaare külmikuga. Mees viis vähem kui aasta tagasi ostetud külmiku oma maakoju.
«Maal ei pane keegi külmkappi ahju kõrvale seisma, enamasti valitakse talle jahedam koht kas sahvrisse või esikusse see on ka energia kokkuhoiu mõttes arukam,» rääkis ta.
Kliimaklassist ei teata
Ebameeldiva üllatusena avastas ta aga tänavu talvel, et sahvris asuv külmkapp Atlant lihtsalt ei tööta.
«Muidugi arvasin kõigepealt, et kapp on rikkis. Alles lähemalt uurima hakates sain teada, et külmkappi ostes peaks ka kliimaklassi jälgima,» pahandas Aruksaar.
Pärast uurimistöid sai ta teada, et külmkappidele sobivaim temperatuurivahemik on +10 kuni + 32 kraadi.
Kodumasinaid müüvad kauplused kinnitasid Tartu Postimehele, et kliimaklassidest inimesed külmkappi ostes tavaliselt ei huvitu. «Küll aga vaadatakse külmiku kõrguse ja laiuse kõrval selle energiaklassi ning sedagi, kas külmkapil on automaatne sulatus,» lausus Tartu Experdi tehnikakaupluse müüja Anne Pajoma.
Ka tema on kuulnud ühe kliendi kaebust, et maakodu eeskotta seatud külmkapp talvel ei tööta. «Inimesed on harjunud, et vanad külmkapid töötavad igas olukorras. Praegu tegutseb enamik tootjafirmasid aga lõunamaades ja sellest tulenevad ka kõrged soovituslikud töötemperatuurid, » selgitas Pajoma.
Tooteinfoleht on sees
Ka ei ole kliimaklassi kirjas külmkapi kohustusliku energiamärgistuse peal. Kaupluse Entre müüja Kristiina Rüütli soovitab enne külmkapi ostmist lugeda selle juhendit seal on kõik kirjas.
Lõunakeskuses asuva kaupluse Pluss/Miinus Elektroonika klienditeeninduse juht Andrus Reinula suunab külmiku ostjad oma uut kodumasinat lähemalt uurima kliimaklass on kirjas ka külmikus sees asuval tooteinfolehel.
Seetõttu võiks enne külmiku ostmist mõelda selle tulevasele asukohale siis saab erinevate tootjate kappide seast leida endale kõige sobivama kliimaklassiga külmkapi. «Näiteks firmal Liebherr on külmikuid, mida saab ümber lülitada töötama madalama temperatuuri juures,» lausus Reinula.
«Kõige sagedamini ostetakse külmkapid aga tavalise toatemperatuuriga ruumidesse ja siis ei ole kliimaklass oluline.
Kui aga on juba ette teada, et külmkapp asub mõnes tavatumas kohas, näiteks sahvris või keldris, siis võiks sellest juba ostes müüjale rääkida,» selgitas Reinula, miks müüjad ostjatele muude vajalike asjade seas kliimaklassidest ei räägi.
«Kui müüjad hakkaksid aga väga täpselt kodumasina tulevast asukohta uurima, mõjuks see kliendile ülekuulamisena.»