/nginx/o/2013/09/05/2144965t1h4d31.jpg)
Aasta lõpuks valmib Keila lähedal Niitväljal eakate kodu Villa Benita, mis hakkab vanuritele pakkuma seni parimat võimalust veeta eluõhtu muretult ja turvaliselt. Vaatamata kõrgele hinnale soovijaid jätkub.
«Niitvälja eakate kodu rajamisega tahame luua Eestis uue ja oodatud taseme vanurite hoolekandes, lähtudes iga inimese isiksusest, tema vajadustest ja soovidest,» selgitab Villa Benita perenaine Terje Kross.
«Eesmärk on võimaldada neile täisväärtuslik elu ja vähendada nende pereliikmete vastutuskoormat vanemate ja vanavanemate eest hoolitsemisel,» iseloomustab ettevõtmist Kross.
Tema sõnul on huvi uuelaadse vanurikodu vastu üllatavalt suur, sest praegu ületab vajadus niisuguse teenuse järele tunduvalt pakkumise, viies mõtte veel ühe moodsa eakate kodu rajamisele.
«Meiega võtavad ühendust nii need, kes sinna tulla soovivad, kui nende lapsed, kes tahavad oma vanematele võimaldada muretut vananemist.» Krossi sõnul tunnevad asutuse vastu huvi isegi täies elujõus inimesed, kes on oma tuleviku suhtes juba otsuse teinud.
Eraldi korterid
Paika, kus praegu ehitusplatsi ette valmistades müttavad metsamasinad, peaks suve jooksul kerkima kahekorruseline ristikujuliselt nelja ilmakaarde küündiv hoone, mille esimesel korrusel asuvad ühe- ja kahetoalised korterid ning teisel hooldushaigla.
Hoone keskel paiknevad ühiskondlikud ruumid kohvik, söögisaal, raamatukogu, konverentsiruum, televiisorituba, teisel korrusel spordisaal, massaairuum ja saun. Lisaks muidugi ruumid hooldajaile ja meedikutele.
Kross maalib õhinal kujutelma tulevikumajast, kus iga detail ja üksikasi on põhjalikult läbi mõeldud. Juba välisuksest sisenedes peaks inimene tunnetama villa omapära, võlu ja seesmist rahu. Väike vulisev veesilm, võbelev kaminatuli, palju nurki ja nurgataguseid, kus saab rahulikult istuda ja juttu rääkida või lihtsalt pika elu üle mõtiskleda.
«Vana inimene vajab suhtlemist ja seltsi, muidu pole tal tõesti oodata midagi muud kui surma ja ta mandub,» märgib Kross ning räägib loo üksildasest tuttavast vanainimesest, kes kohe-kohe pidi surema. Kui ta aga seltskonda toodi, temaga tegeldi ja räägiti, muutus ta täiesti elurõõmsaks inimeseks, tõttas poodi uut kleiti valima ning läks klassikokkutulekule.
Palju tegevust
Krossi sõnul on eesmärk panna vanurid mõtlema millelegi muule kui surmale. «Meil hakkavad tööle mitmesugused ringid, tegevust pakutakse igale maitsele. Tähtpäevade tähistamine, raamatute ettelugemine, kontserdi- ja teatrikülastused, ühised väljasõidud, külalisesinejad,» loetleb Villa Benita perenaine võimalusi. «Või näiteks lihtsalt koogipäev,» lisab ta.
35-aastane psühholoog-nõustaja Kross, kes on varem ka sotsiaalmajas töötanud, tunnistab, et on niisuguse kodu ideed eneses kandnud juba kümme aastat. Ta on põhjalikult tutvunud hooldekodudega nii Eestis, Soomes kui mujal maailmas, talletanud sealseid kogemusi, et kõike parimat Niitväljal ellu viia. Arhitektidel ja projekteerijatel on temaga küllalt tegemist olnud, sest ta on ise kogu aeg näppupidi asja juures ja laseb nii mõnegi projekti ümber teha.
Villa Benitat rahastava OÜ Herteros kontoris Tallinnas Rävala puiesteel on huvilistele vaatamiseks sisustatud 28 ruutmeetri suurune, kööginurga ja vannitoaga näidistuba, mille valgusküllase akna taga paikneb veranda. Kreemikas vaipkate põrandal, heledaks värvitud seinad, toalilled, eelmise sajandi 30. aastate puhvetkapp, jalaga Singeri õmblusmasin, kaisukaru tugitoolis ja hulk muid pisiasju muudavad toa koduseks ja õdusaks.
«Kõik ei soovi vaipkatet või värvitud seina, neile teeme siis laudpõranda ja paneme seina tapeedi. Vanad asjad aga pakuvad äratundmisrõõmu. Villa Benitasse elama tulles võivad inimesed oma asju kaasa võtta. Võtku oma kaktus ja Singeri masin ning tulgu meie juurde,» selgitab Kross.
Niisuguses toas hakkab elama üks inimene, soovi korral kaks või siis abielupaar. Kross ei pea seda priiskamiseks, sest siin on ju inimese kodu. Iga inimene ei taha teisega külg külje kõrval elada, vaid vajab ka üksindust. Pealegi peab jääma ruumi näiteks ratastooliga liikumiseks.
Tulevase elukoha vastu on huvi tundnud nii kohalikud kui ka paljud väliseestlased. Elu- ja haiglakohti on kokku kuni 120. 50 elukohast on kolmandik juba broneeritud. «Kui ikka soovijaid väga palju on, hakkame peatselt uut eakate kodu rajama. Tallinna ümbruse vallad on juba krundipakkumisi teinud,» peab Kross tulevikuplaane.
Ratsa rikkaks ei saa
Rahast ei taha Terje Kross rääkida enne, kui uus maja valmis, kuid kinnitab, et ratsa rikkaks niisuguse asjaga ei saa.
Villa Benita kogumaksumuseks võib kujuneda enam kui 100 miljoni krooni, seega kujuneb ühe koha hinnaks veidi vähem kui miljon. Kui pealinnalähedastes hooldekodudes maksab teenus praegu keskmiselt 60009000 krooni kuus, siis Niitvälja eakate kodus sellega välja ei tule.
«Loomulikult on iga äriühingu eesmärk kasumit teenida. Siin on aga tegemist väga pikaajalise protsessiga. Loodan pakkuda nii palju soojust, et see päris äriks ei keera ja rahamaiku juurde ei tule. Aga paratamatult peame nulli jõudma,» ohkab Kross ja kiidab ärimees Margus Linnamäed, kes ehitust põhiliselt rahastab.
Kõige enam tunneb Villa Benita rajaja muret nende inimeste pärast, kel pole vanuse tõttu olnud võimalust riigi abil endale teist pensionisammast ehitada. Tulevastel pensionäridel on selle võrra lihtsam. Praeguste jaoks on Villa Benita koos Seesam Elukindlustuse ASiga välja töötanud paindliku süsteemi eri vanuses klientide tarvis. Näiteks maksab inimene Seesamisse teatud summa ja võib selle arvel end elupäevade lõpuni kindlustada. Tõsi, summad pole väikesed.
«Kui inimene ei suuda enam üksi oma majas või korteris toime tulla, siis ta võib oma kinnisvara maha müüa, raha Seesami kindlustusse paigutada ning selle arvel muretult meil elada. Sageli on ka lapsed valmis niisuguse summa välja käima,» pakub Kross võimalusi. «Meie sõnum on: tulge ja uurige oma võimalusi. Püüame iga inimese jaoks leida talle sobiva variandi.»
Üks äsja kontoris käinud vanadaam kinnitas, et tema jaoks on ka tuhat krooni väga suur raha. Aga oma maise vara kavatseb ta kasutada enda hüvanguks, seepärast pani ta villas koha kinni.
OÜ Herteros omanikud on Terje Kross, tema abikaasa Eerik-Niiles Kross ja ärimees Margus Linnamäe. Hoone projekt valmis arhitektuuribüroos Luhse&Tuhal, ehitab firma YIT. Eakate kodu tegevust hakkab juhtima OÜ Villa Benita.
Lisainfot eakate kodu kohta saab internetiaadressil
www.villabenita.ee
Miks Villa Benita?
«Sõnad «hooldekodu» ja «vanadekodu» on ära lörtsitud. Villa on natuke uhkem kodu. Bene tähendab ladina keeles headus, hoolivus.
Benita Kelder (29.12.190618.09.1988) on aga Keila vallas elanud konkreetne inimene, äärmiselt intelligentne ja südamlik, kes alati teisi aitas. Ta oli kvaliteetõmbleja. Temaga on seotud väga ilus legend, mis jääb praegu saladuseks. Sellest räägime tema 101. sünniaastapäeval Villa Benita avamisel.»
Terje Kross
Vanurikodud
Teenuse hind kuus (olenevalt hooldusvajadusest, elamistingimustest ja teenuse kvaliteedist):
Viimsi Rannapere pansionaat (Viimsi vallas): 78009500 krooni.
Harku hooldekodu (Saue vallas) 56006200 krooni.
Hageri hooldekodu (Kohila vallas) 75009000 krooni,
Kursana pansionaat Meriväljal (Tallinnas) 7625 11 900 krooni.
Iru hooldekodu (Tallinnas) kuni 6700 krooni
Rae hooldekodu (Rae vallas) 57006100 krooni.
Kohalikud omavalitsused toetavad oma valla elanikke.
Allikas: hooldeasutused