Päevatoimetaja:
Angelina Täker

Maksuamet hakkab ettevõtete üle 1000-euroste tehingute kohta automaatselt teavet saama

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Toimetaja: Liisu Arumäe
Copy
MTA hakkab saama elektroonsel kujul infot Eesti siseste üle 1000 euro piiri ületavate tehingute kohta tehingupartneritelt automaatselt käibedeklaratsiooni (elektroonse) lisana.
MTA hakkab saama elektroonsel kujul infot Eesti siseste üle 1000 euro piiri ületavate tehingute kohta tehingupartneritelt automaatselt käibedeklaratsiooni (elektroonse) lisana. Foto: SCANPIX

Eile kogunenud maksupettuste tõkestamise valitsuskomisjon toetas ettepanekut pikendada käibemaksu tagastusnõude kontrolli aega ja laiendada pöördmaksustamine kõigile väärismetallidele. Konkurentsikeskkonna parandamiseks ja käibemaksulaekumiste suurendamiseks hakkab maksu- ja tolliamet välja töötama käibemaksudeklaratsiooni elektroonset lisa, teatab rahandusministeerium. 

Minister Jürgen Ligi sõnul on igati kiiduväärt komisjonis arutatud vajadus käibemaksu maksukontrolli tehnoloogiliseks kaasajastamiseks, milleta jääks kontroll maha muust elektroonsest maksumaksja teenindamisest ja arvepidamisest. Ettepanekut on toetanud ka mitmed ettevõtted.

«Käibemaksupettus on maksupettuse jõhkraim vorm,» ütles minister Jürgen Ligi. «Siin ei ole tegu vaid maksu mittemaksmise, vaid ka riigilt endale juurde petmisega. Maksude tõstmist ei saa vältida, kui maksuraha kulub petturite rikastamiseks. »

Uue plaanitava süsteemiga hakkab MTA saama elektroonsel kujul Eesti siseste üle 1000 euro piiri ületavate tehingute kohta infot tehingupartneritelt automaatselt käibedeklaratsiooni (elektroonse) lisana. Tehingupartnerite andmete automaatne võrdlus võimaldab teha senisest kiiremat riskianalüüsi ning suunata revidentide töö andmete kogumiselt reaalsele kontrollitegevusele. See loob süsteemse aluse käibemaksupettustega võitlemiseks, eelmisel aastal sai riik kahju 222 miljonit eurot.

Komisjon toetas maksu- ja tolliameti ettepanekut pikendada käibemaksu tagastusnõude kontrolli aega. Praegu saab nõude õigsust kontrollida 30 päeva, pärast seda peab riik hakkama maksma intressi. Maksu- ja tolliameti peadirektori Marek Helmi ettepanekul võiks intressivaba kontrolliperiood olla 60 päeva. «94% protsenti ettevõtete tasutud käibemaksust tagastatakse kolme päeva jooksul. MTA-l peaks olema kahtlaste tehingute kontrollimiseks piisav aeg ja riik ei peaks sellele peale maksma, » selgitas Helm. Eelkõige puudutab see tema sõnul piiriüleste tehingute kontrolli.

Samuti toetas komisjon pettuste vähendamiseks pöördmaksustamise laiendamist kõikidele väärismetallidele, praegu kehtib see kullale, milles puhta kulla sisaldus on vähemalt 325 tuhandikku kaaluosa. Maksude tasumise vältimiseks müüvad petturid sulatatud kulda, sellega jäi riigil viimase aasta jooksul saamata ca 8 miljonit eurot.

Maksupettuste tõkestamise valitsuskomisjoni kuuluvad mitme ministeeriumi, samuti maksu- ja tolliameti ning tööandjate keskliidu volikogu, kaitsepolitsei, politsei- ja piirivalveameti ning kaubandus- ja tööstuskoja esindajad. Selle ülesanne on töötada välja abinõusid maksupettuste tõkestamiseks.
 

Tagasi üles