/nginx/o/2013/09/05/2134043t1h0a92.jpg)
Viimne kui üks mängutuba on Junibackenis viimse detailini välja timmitud, midagi ei ole jäetud tähelepanuta ega poolikuks.
Et praegune talv meenutab pigem porist varakevadet ning lumme ja tuledesärasse mattunud Stockholmi imetlemisest ei tule midagi välja, ei pea seal viibides kulutama aega neoontuledes veiklevaid ostukeskusi läbi kammides.
Paaripäevase reisi lähimasse suurlinna Stockholmi aitavad suurepäraselt sisustada sealsed põnevad muuseumid, mis oma mitmekülgsusega kummutavad tavapärast arvamust, et need on ühed ütlemata igavad asutused.
Kohe käe-jala juures kesklinnas paikneb lastele ja lapsemeelsetele rohkelt üllatusi loov muinasjutumaja Junibacken (eesti k Jaanikingu toim). Armastatud kirjaniku Astrid Lindgreni raamatute tegevuspaikade põhjal loodud imedemaa kutsub lapsi mängima Väikevenna tuppa, lubab koos Majasokuga kaneelisaiu küpsetada ning sõita pisikese rongiga läbi Lindgreni teoste järgi kujundatud mängumaailma.
Tillukesed majakesed
Värvilised majakesed on tillukesed ning ustest mahuvad läbi üksnes põngerjad. Lapsevanemad saavad tuttavlikku maailma vaid läbi aknakese piiluda. Ometigi üks koht, kus tähtsad täiskasvanud on jäetud tagaplaanile! Puhkehetkeks võib platsi sisse võtta teatrilava ees ning kuulata-vaadata näiteks lõike Katuse-Karlssoni raamatust.
Viimne kui üks mängutuba on Junibackenis viimse detailini välja timmitud, midagi ei ole jäetud tähelepanuta ega poolikuks. Näiteks kõrgub koridoris suur raamaturiiul, kus on näha kuulsad lasteraamatud, näiteks «Oliwer Twist» ja «Robinson Crusoe».
Lähemal uurimisel osutub see aga hoopis garderoobiks, raamatuseljad avanevad ja võtavad joped-mantlid enda hoida.
Rõõm oli muuseumis asuvast poekesest leida riiulilt teiste seast hulga Lindgreni eestikeelseidki teoseid: «Bullerby lapsed», «Jaanikingu Põnn» ja «Muumioru lood».
Junibackeni naabruses püüab pilku üsna tavapäratu arhitektuuriga võimas, kõrgustesse püüdlev hoone. See on koduks ja rahupaigaks maailmas ainsana säilinud 17. sajandist pärit sõjalaevale Vasa. Laeva, mis 1628. aastal saladuseks jäänud põhjustel meresügavustesse vajus ning eelmise sajandi kuuekümnendatel aastatel üles tõsteti, eksponeeritakse spetsiaalselt selleks ehitatud hoones.
Vasa muuseumis on hämar ja jahe need tingimused on küll külastajatele pisut ebameeldivad, kuid eakale ja paljukannatanud merealusele on need edasiseks säilimiseks hädavajalikud. Ümber laeva saab jalutada ja seda iga nurga alt uudistada, pardale kahjuks, kuid arusaadavatel põhjustel ei pääse.
Laeva omaaegse hiilguse edasiandmiseks on muuseumi saalidesse loodud koopiad kajutitest, kus «askeldavad» puust nikerdatud madrused ja tekil «jalutavad» värvikirevates, kullaga tikitud kostüümides ülikud. Vasa suurejoonelisest merepõhjast ülestõstmisest ja taastamisest on vändatud umbes pooletunnine film, mida on võimalik vaadata ka eestikeelsena.
Kodu kaljunukil
Vaatamisväärsus, mis oma palet aastaaegade vahelduses muutlikult esitleb, asub Värtani järve ääres Herserudi kaljurünkal. Tegemist on kunstnikepaari Carl ja Olga Millesi kodu ja tööpaigaga. Kaljuastangutel kõrguvate sihvakate mändide vahel seisavad uhked postamendid, millele on paigutatud Carl Millesi loodud peamiselt piiblimotiividel põhinevad kujud.
Nagu giidi jutust selgub, on muuseumiruume võimalik rentida ka ürituste korraldamiseks. Pidulik õhtusöök saab absoluutselt teise mõõtme, kui see toimub omaaegse kuulsa kunstniku majas saalis, mille igas nurgas ja orvas seisab uhke skulptuur. Või siis saab nautida muusikatoas koduorelikontserti. Kunstnikud võivad end sisse seada Carl Millesi töötoas ja segamatult loominguga tegelda.
Maja ümber olev liigirikas aed on talveunne suikunud ja rohked purskkaevud puhkusel. Ringi jalutades tuksub sisimas soov seda täies lopsakuses näha ning endamisi saab antud lubadus siia suvel kindlasti tagasi tulla. Siin saavad kokku minevik ja tänapäev, sest kaljuservalt üle vee vaadates paistavad kätte Stockholmi kõrghooned ning sadamasse saabuvad laevad.
muuseumid
Junibackeni lastemuuseum
Muuseum asub Stockholmi keskel Djurgårdeni saarel.
Info +08 5872 3000
www.junibacken.se, info@junibacken.se
Skulptor Carl Millesi kunstimuuseum
Herserudsvägen 32, Lidingö
Info +46 8446 7594
www.millesgarden.se, info@millesgarden.se
Laeva Vasa muuseum
Stockholm, Djurgården-Galärvarvet
Info +0851954800
www.vasamuseet.se
hinnad
Junibackeni muuseum
Kuni 2-aastased lapsed saavad sisse tasuta
315-aastased lapsed 95 Rootsi krooni (164 krooni)
Üliõpilased, õpilased ja pensionärid 95 Rootsi krooni (164 krooni)
Täiskasvanud 110 Rootsi krooni (190 krooni)
Vasa muuseum
Kuni 17-aastased lapsed tasuta
Üliõpilased ISIC-kaardiga 40 Rootsi krooni (69 krooni)
Täiskasvanud 80 Rootsi krooni (138 krooni)