Skip to footer
Päevatoimetaja:
Kaja Koovit
Saada vihje

Lumefrees teeb lumekoristusel imet

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Artikli foto

Mugavat ja kiiret lumekoristamist pakkuv lumefrees silub õige mudeli valikul kivitee täiesti puhtaks, kuid kulub kiirelt liigsuurtesse hangedesse sõites.

«Lumefrees ehk lumepuhur freesib lumise kihi maha ja viskab selle minema. See on laisa inimese lumelabidas,» selgitas Stokkeri tootejuht Urmas Prints oma jõul liikuva lumefreesi põhimõtet aripaev.ee-s.



Kaheastmeline on jõudsam



Tema kinnitusel veab väiksemaid freese edasi üheastmeline freestigu ise. Foral OÜ kaupluse juhataja Andres Karu sõnul surub üheastmeline teoga lume kokku, viskab välja ja veab masinat ka edasi. Seevastu pressib kaheastmeline lume teoga kokku ja väljaviskemehhanism on eraldi - selline tööskeem muudab masina tööjõudluse suuremaks.



Viimast tüüpi veavad rattad. Samuti saab sellel tüübil käigukastiga kiirust reguleerida. Näiteks märja lume korral tuleb kasutada aeglasemat käiku, kuna freesitav lumi on kohevast raskem. Lisaks väldib aeglasem käik lume-eemaldustoru ummistumist.



Üheastmeline puhastab põhjalikumalt



Lumepuhuri laius on 50-90 cm sõltuvalt masina suurusest. Eramaja hoovis saab lund koristada edukalt väiksema üheastmelise freesiga. Samas soovitab Printsi seda ka näiteks unikivist teede puhul, kuna selliste masinate kummiäärtega teod «limpsivad» kõvakattetee korralikult puhtaks.



«Kaheastmelised lumefreesid oma üleni metalsete freestigudega hakkaks vastu kive käies neid purustama,» hoiatab Prints sellist freesi liiga madalale seadistamast.



Husqvarna Eesti hooldusdirektor Tiit Karus sõnas, et kaheastmeline frees kiviteed ei kahjusta, kuna selle metalltera saab reguleerida teepinnast kõrgemale. Seega jätab kaheastmelise frees kiviteele alles õhukese kihi lund.

Kommentaarid
Tagasi üles