/nginx/o/2013/09/05/2123565t1h5a4c.jpg)
Kui soovite oma maja jõuludeks ja aastavahetuseks värviliste tuledega ehtida, on just täna-homme õige aeg tööga pihta hakata.
Välitingimustesse sobivate jõulutulede valik laieneb iga aastaga. Nii kordaski Pärnus tuledega kaupleva Alve poe müüja Reti Mägi jutuajamise jooksul ühtepuhku: see on esimest korda müügis, neid pole varem olnud.
Näiteks on äsja poodi saabunud suured valguskerad, millesarnased rippusid puudel läinud talvel Pärnu tänavatel. Inimesed on neid üsna palju küsinud ja nüüd ongi need olemas, rõõmustas ta.
Kümne munaga ketid on jätkatavad ja saadaval nii valgete, roosade kui punaste tuledega. Muna sees on 15vatised vahetatavad pirnid ja kett maksab 897 krooni (kõik hinnad Alve pood - R. M.).
Suurim valik poodides ja nõudlus ostjate seas on valguskettidel. Kel rahakott lubab, võiks valida LED-tuledega ketid, mis tavalistest välilampidest on küll kallimad, kuid mille valgus erksam ja elektritki kulub vähem.
LED-tuledega 100 lambist kett võtab voolu niisama palju kui üks taskulambi pirn, seda on vähem kui ootereiimil teler.
Harilike tuledega 100-lambine kett sööb elektrit nagu 40-50vatine pirn.
Tavaliste lampidega 100 pirniga valguskett maksab 430 krooni, niisama suur LED-tuledega kett 570 krooni. Seega, ühed on ostes odavamad, teised söövad kasutades rahakotti väiksema augu.
Kui üks pirnidest läbi põleb, ei jää kett ei ühtede ega teiste tulede puhul pimedaks. Kui katkine pirn jätta ketti, põlevad ülejäänud edasi, kinnitas Mägi Pärnu Postimehele. Kui terve kett pimedaks jääb, tasub viga otsida juhtmest.
Viimastel aastatel on üha populaarsemaks muutunud räästasse riputatavad kardinad. Jääpurikaid meenutavad 3,5meetrised valguskardinad maksavad 730 krooni, niisama pikkade LED-tuledest kardinate hinnad jäävad poolteise tuhande krooni kanti.
Valguskaablid on kettide-kardinatega võrreldes soodsama hinnaga, neljameetrine kaabel maksab 112 krooni. Puud ja põõsad võib kaunistada valgusvõrkudega, 3x2meetrine lampe täis pikitud võrk maksab 1300 krooni.
100-lambised valgusketid on kümme meetrit pikad. Enamik kette ja kardinaid on jätkatavad, see tähendab, et võib osta mitu ketti või kardinat, need ühendada ning kogu fassaadi tuledesse mässida.
Välituled kannatavad hästi miinus 30kraadist temperatuurigi, kuid ettevaatlik tasuks olla kettide-kardinate ülespanekul. Tuled peab karbist välja võtma ja lahti harutama toas soojas. Nende mahavõtminegi tuleks sättida võimalikult soojale päevale.
Nii mõnigi kord on inimesed kurtnud, et ühel aastal põlesid lambid ilusasti, aga järgmisel ei lähe põlema, rääkis Mägi. Siis võibki põhjuseks olla, et mahavõtmisel on juhtmele liiga tehtud.
Tegelikult polegi paljusid lampe tarvis maha võtta. Puuvõrasse mässitud või majafassaadile kinnitatud tuled võib jättagi sinna ja kas või suvisel grillipeol taas põlema panna.
Keskmiselt on inimesed kodu tuledega ehtimiseks valmis välja käima 1000 krooni. Paljud teevad nii, et igal aastal ostavad jälle midagi juurde, nii kogu aina täieneb, ütles Mägi.
Pärnu linna jõulukaunistuste autor, linnaaednik Kristiina Kupper soovitab, et lihtsaim ja odavaim viis koduaia ehtimisel hea tulemus saavutada on kaunistada valguskettidega mõni puu või põõsas. Samuti võib rõhutada tuledega maja sissepääsu.
Paari tuhande krooni eest saab juba palju ära teha, väitis Kupper. Näiteks ostad kaks jätkatavat kardinat ja paned need katuseserva ning midagi ukse kohale ja ongi hea tulemus.
Raagus puude ümber on hea põimida valguskette, põõsastele või üle madalate puude võrade visata valgusvõrke. Kindlasti ei tasu liiga palju ja liiga erinevaid tulesid ühte kohta kuhjata, rõhutas Kupper.
Kel ideedest puudu, võib abi saamiseks oma maja pildiga pöörduda majandusosakonda linnaaedniku poole.