/nginx/o/2013/09/05/2115363t1ha811.jpg)
Ikka ja jälle on kuulda vanematest, kes sõidutavad väikest last autos ilma mingi turvavahendita ega pea turvaistet tähtsaks. Ometi võib just turvatool avarii korral lapse elu päästa.
Laps tuleb alati panna turvatooli istuma, olenemata läbitava vahemaa pikkusest, lausus Lõuna-Eesti Päästekeskuse koolitusbüroo juhataja Tiit Piiskoppel.
Lõuna Politseiprefektuuri liiklustalituse komissari Oleg Barinski-Gesjuk rääkis, et turvatooli kasutamisel ei ole seadusega kehtestatud vanuse ülempiiri.
«Oluline on lapse kasv ja kaal tähtis on kasutada nendele mõõtudele vastavat turvatooli või muud nõuetekohast turvavarustust,» selgitas ta.
Muu varustusena nimetab Barinski-Gesjuk näiteks turvavöö suunajat või spetsiaalset patja. Tema sõnul tuleb jälgida diagonaalrihma kinnituse kõrgust rihm peab minema üle õla, mitte üle kaela.
Teha puhkepause
OÜ Fliis Trade müügijuht Heivi Veli sõnul peab turvahäll autos olema juba vastsündinut haiglast koju tuues.
«Turvahälle ja -toole leiab kauplustest erinevas vanuses lastele alates sünnist kuni 36 kiloni välja,» märkis ta. Tiit Piiskoppeli soovitusel võiks valida turvatooli, millel märgitud kaaluvahemik ei ole liiga suur, sellised toolid on turvatestides saanud parima tulemuse.
Kõige väiksemate, kuni 13 kilo kaaluvate põnnide sõidutamiseks on mõeldud turvahällid. Heivi Veli sõnul on neid kahte sorti standardkujuga ning reguleeritava seljatoega. «Standardkujuga turvahällis ei soovitata last hoida järjest üle kahe tunni see võib rikkuda lapse rühi,» märkis ta.
Pikemaks sõiduks sobib reguleeritava seljatoega turva-häll nii saab beebi sõidu ajal lamada ka sirge seljaga.
Kolmeaastase Hanna Mari ja aastase Hele Mai isa Jüri Semjonov kinnitab aga oma kogemustele tuginedes, et pikka sõitu lapsed nagunii ei talu, nende keha väsib ühes asendis istudes lihtsalt ära.
Sestap soovitab Semjonov teha tihti puhkepause, et lapsed saaksid ennast sirutada.
918 või 925 kilo kaaluvatele lastele mõeldud turvatoolid on Heivi Veli sõnul kõige turvalisemad, kui on kinnitatud nii, et lapsel on selg sõidu suunas. «Et laps tahab toolis istudes näha nii ema kui ka ümbritsevat, siis paigaldatakse turvatoolid paraku nii, et selles istujal on nägu sõidu suunas,» rääkis Veli.
Kindlasti ei tohi ühtegi turvatooli panna juhi kõrvalistuja kohale, kui auto turvapatja ei saa välja lülitada.
Kõige lihtsamad ja kergemad on 1536 kilo kaaluvatele lastele mõeldud turvatoolid.
«Enamasti on selles vanuses laste toole lihtne autosse paigaldada,» märkis Veli ja lisas, et enamasti saab neid toole hõlpsasti muuta istmepadjaks. See tähendab, et toolil saab eemaldada seljatoe ja laps kasutab vaid istmepatja. Nii tõuseb ta ka turvavöö kinnitamiseks õigele kõrgusele.
Tiit Piiskoppel manitseb jälgima, et turvatooli rihmad oleksid pingul ja kinnitatud nii, et ei libiseks õlgade pealt maha. «Vastasel juhul võib laps kokkupõrke korral toolist välja lennata,» nentis ta.
Tooli nipiga
Ka palub Piiskoppel lapsevanematel veenduda, et turvatool oleks autosse korralikult kinnitatud. «Ka siis, kui last
autos pole lahtised esemed on avariihetkel autos viibijaile ülimalt ohtlikud,» nentis ta.
Jüri Semjonovi sõnul tuleb ette, et laps ei taha turvatooli istuda.
«Siin ei saa teha mingeid järeleandmisi tuleb leida lihtsalt oma viis, kuidas laps nõusse saada,» lausus ta ja lisas, et heaks abivahendiks on siin mängukannid või muu põngerjale meelepärane pisiasi.
Kas teate?
Turvatooli ostmine
Turvatoolid on jagatud kolme rühma lapse kaalu järgi: 013 kg (umbes kuni 9-kuused), 918 kg või 925 kg (kuni 7-aastased) ning 1536 kg (kuni 12-aastased) lapsed.
Ainult uus tool on täiesti turvaline, kuid samas on turvatoolidel olemas korralik järelturg hästi hoitud tooli saab müüa teistele vanematele.
Turvatooli tuleks osta koos lapsega ja seda kindlasti poes proovida. Kui lapsele tooli juures miski ei meeldi, võib ta tulevikus keelduda sinna istumast.
Allikas: OÜ Fliistrade ja Jüri Semjonov