P, 24.09.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Uus Maa: maa-ameti kinnisvarastatistika on puudulik

Kaja Koovit
Facebook
Comments
Müügis korterid.
Müügis korterid. Foto: Eeva Kaun

Kinnisvaraturu analüüsimiseks kasutatavates maa-ameti andmetes ei kajastu üha sagenenud kohtutäiturite ja pankrotihaldurite poolt müüdavate kinnisvaraobjektide arv, mistõttu on kinnisvara tegelik keskmine hinnalangus ning tehingute arv olnud seni arvatust suurem, kirjutab Uus Maa Kinnisvarakonsultantide kinnisvara analüütik Annika Jakobson.


Maa-ameti poolt avaldatavaid tehinguandmeid kasutatakse Jakobsoni sõnutsi kinnisvaraturu analüüsimiseks, hinnatrendide ning tehingute arvu jälgimiseks. Andmed jõuavad maa-ameti andmebaasi notaritelt, mistõttu eeldatakse, et kõik tehtud tehingud kajastuvad maa-ameti andmebaasis.

Viimasel ajal on aga sagenenud kohtutäiturite ja pankrotihaldurite poolt müüdavate kinnisvaraobjektide arv. Selgus, et need tehingud ei kajastu maa-ameti andmebaasis, kuna kohtutäiturid ei ole kohustatud saatma tehtud tehingute infot ametile, rääkis Jakobson.

«Sellest tulenevalt on ka statistika viimase aasta jooksul olnud rohkem ebatäpne, kuna just nüüd on kohtutäiturite ja pankrotihaldurite poolt tehtud tehingute osakaal suurem olnud,» sõnas ta.

Kohtutäituritel ei ole Jakobsoni sõnul kohustust tehtud kinnisvaratehinguid mitte üheski andmebaasis kajastada ning sageli ei tehta ka omatarbeks statistikat.
Kuna kohtutäiturite poolt müüdud kinnisvara on reeglina turuväärtusest madalam, (müügini jõutakse reeglina teisel või kolmandal enampakkumisel, esialgsest hinnast oluliselt madalama hinnaga), võib eeldada, et keskmine hinnalangus on olnud suurem kui seni arvatud, samuti on olnud suurem ka kinnisvaratehingute arv.

Kui siiani on paljuski keskmise tehinguhinna langust peetud just kohtutäiturite madalahinnaliste tehingute süüks, siis reaalselt ei kajastunudki need tehingud avaldatud andmetes. Kui palju igakuiselt kohtutäiturid tehinguid teevad on keeruline hinnata, kuna see info ei kajastu üheski andmebaasis.

Kuna tegemist on oluliselt turustatistikat muutva informatsiooniga, siis võib loota, et lähiajal maa-amet siiski hakkab koguma infot ka kohtutäituritelt, et statistika oleks täpsem, lausus Jakobson.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles