Päevatoimetaja:
Aimur-Jaan Keskel
Saada vihje

Henn Ruubel: Teise poolaja ootuses

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Henn Ruubel
Henn Ruubel Foto: Postimees.ee

Weroli uus juht Henn Ruubel kirjeldab olukorda pankroti äärel töötavas õlitööstuses ning hoiatab Pere Leiva kavalate skeemide eest.

Palju huvitavam ja lihtsam on keset suvist palavust analüüsida, kas Zidane käitus Materazzi suhtes õiglaselt või ülekohtuselt, kui püüda süveneda Weroli ümber toimuvasse ja aru saada sellest, kas pankroti väljakuulutamine oleks põhjendatud või ei.

Samas, olles 45 päeva töötanud Weroli juhatuses, võin kinnitada, et sellest arusaamiseks pole vaja ei videokordusi ega huultelt lugemist – kõik on, hoolimata mitmetest katsetest vett sogada, jätkuvalt üsna must ja valge. Firma on maksejõuline, valmis tegevust jätkama ning pankrot oleks ainult ühe ettevõtte – ASi Pere Leib Tootmine – huvides.

Kui mind määrati Weroli juhatuse ainsaks liikmeks, oli ettevõte langenud juba teist korda lühikese aja jooksul pankrotiähvarduste ohvriks. Kunagine juhtkond oli võtnud laene utoopiliste projektide jaoks. Neid ei refinantseeritud ka siis, kui laenutähtajad said ümber.

Ettevõte maksis iga kuu ca miljon krooni viiviseid ja pool miljonit intresse. Pankrotiga ähvardas Pere Leib, kelle kasuks on viivised ja intressid umbes 50 000-kroonise päevatempoga tiksunud jaanuarist peale.

Toonane juhtkond oli kaotanud usu firma tulevikku ja delegeeris vastutuse omanikule, st riigile. Seetõttu otsiski riik uue juhataja. Mulle seatud ülesanne oli selge: hoida ettevõte elus, võimaldamaks riigil teenida Werolist omanikutulu aktsiate müügi kaudu.

Enampakkumise võitis AS Dovelin Baltic, teiseks jäänud Pere Leib aga kaotusega ei leppinud. Nüüdseks on algatatud täitevmenetlus, mis tähendas suurema osa vara, sh käibevara arestimist.

Nad on algatanud kriminaalmenetluse arestitud varade väidetava väärkasutuse uurimiseks, samuti pankrotimenetluse, kuigi üks nõue on vahepeal ära makstud. Ning nüüd on nad esitanud veel taotluse sundvalitseja määramiseks ettevõttele. Niisuguste protsesside keerises on kogu aeg ähvardanud ettevõtet risk, et tootmine katkeb. Sellel oleksid pöördumatud tagajärjed.

Sama pöördumatu oleks ka pankrot, mis võimaldaks Pere Leival saada Werol enda kontrolli alla veelgi odavamalt kui pakutud 32 miljonit krooni. Kui pankrotivara pannakse müüki, saab kõigi nõuete omanik Pere Leib selle omandada võileivahinnaga, jättes riigi ilma aktsiate müügi korral saadavast tulust.

See, mida näen Pere Leiba tegemas, on ausalt öeldes leidlik. Kui õnnestub vaenulik ülevõtmine ettevõtte suhtes, siis on see kaugel labasusest, mida tagantjärele tarkadena meenutame juhtumistest 90ndatel, kui riigil nahk üle kõrvade tõmmati.

Loodetavasti on poliitikud ja avalikkus õppinud ja oskavad ka rafineeritumaid skeeme läbi näha. Ja loodetavasti ei vali avalikkus selle matši parimat mängijat enne teist poolaega, vaid ootab ära kogu tõe selgumise.

Werol Tehased

Rapsiõlitööstuse Werol aktsiatest kuulub riigile 98%. Ettevõtte müügi enampakkumisel tegid suurimad pakkumised:

• Dovelin Baltic OÜ – 52,2 miljonit krooni

• AS Pere Leib Tootmine – 32,13 miljonit krooni

• OÜ Rapsoodia – 7,35 miljonit krooni

Kommentaarid
Tagasi üles