«Piirkondlikult on avaldusi tulnud ligi 40 erinevast omavalitsusest ning esindatud on pea kõik Eesti maakonnad. Seega on jäätmekorraldusega probleeme inimestel üle Eesti,» tõdes õiguskantsleri pressinõunik Jaana Padrik.
Kõige sagedamini kurdetakse õiguskantslerile saadetud avaldustes selle üle, et inimestel ei teki nii tihti ja nii suures koguses jäätmeid, mille äravedamise eest neid maksma kohustatakse.
Keskkonnaministeeriumi kinnitusel on tegemist tüüpilise prügimurega, mille lahendamine on kohaliku omavalitsuse võimuses.
«Minimaalseks jäätmeveo tiheduseks sätestab jäätmeseadus kord kuus, samas ei piiritle seadus jäätmekogust. Seega on see kohaliku omavalitsuse otsustada,» sõnas ministeeriumi pressiesindaja Agnes Jürgens. Ta lisas, et sellele on õiguskantsler viidanud ka oma vastuskirjas nii Kohila vallale kui ka paljudele teistele samal teemal talle saadetud
kirjadele.
Jaana Padriku sõnul kõiki inimeste kaebusi õiguskantsler oma pädevuse tõttu lahendada ei saa ja siis saadetakse avalduse esitajale ka vastav selgitus. «Osasid korraldatud olmejäätmevedu puudutavaid avaldusi on õiguskantsleril olnud võimalik ka sisuliselt menetleda,» selgitas Padrik. Neil juhtudel on õiguskantsler soovitanud kohalikel omavalitsustel korraldada jäätmevedu võimalikult paindlikult ja elanike huve arvestavalt.
Omavalitsus vabastab prügiveost liiga kergekäeliselt
Kui inimesed nurisevad õiguskantslerile saadetud kirjades, et neid ei vabastata kohustuslikust prügiveost, siis prügivedajatel on hoopis vastupidine mure.
«Kõige hullemad näited valdade puhul küünivad selleni, et 30 kuni 40 protsenti elanikest on prügiveost vabastatud, kuna neil ei teki väidetavalt prügi,» rääkis jäätmekäitlejate liidu tegevjuht Margit Rüütmann. «No mina ei usu, et on olemas inimesi, kellel jäätmeid üldse ei teki,» sõnas ta.