«Järgmisel aastal peaksid algama ehitustööd mitmel suuremahulisel keskkonnaprojektil, näiteks Kohtla-Järve poolkoksimäe sulgemine, mida Euroopa ühtekuulusfond toetab ligi 750 miljoniga,» selgitas keskkonnaministeeriumi välisfinantseerimise osakonna juhataja Katre Eljas-Taal.
Sama fond annab ligi 480 miljonit Kohtla-Järve ja 447 miljonit Narva veevarustussüsteemide korda tegemiseks. Ka nende ehitustööd peaksid algama tuleval aastal.
Ametniku sõnul on tegemist suurte ehitusprojektidega, mis kestavad kolm-neli aastat ja mida on pea sama pikalt ka ettevalmistatud.
Millistele keskkonnaprojektidele järgmisel aastal kõige enam raha kulub, ei osanud ta öelda. «See sõltub riigihangete läbiviimisest ja kuna ehitusturul kõik ehitajad võitlevad piltlikult öeldes viimse vere tilgani, siis on oht vaidlustusteks suur ja kunagi ei tea, kuidas need hanked kulgevad,» selgitas Eljas-Taal.
Ühe elaniku kohta 15 000 krooni eurotoetusi
Kuna neljast mahukamast keskkonnaprojektist kolm asub Ida-Virumaal, siis võib ametniku sõnul väita, et enamus eurorahadest lähebki sinna. Tänase päeva seisuga on selles maakonnas jaa-sõna saanud kuus vee- ja jäätmeprojekti, kogumaksumusega 2,6 miljardit krooni. See teeb iga idavirulase kohta üle 15 000 krooni eurotoetusi.
Ilma eurorahata ei jää ka teised maakonnad, sest lähiaastatel saab Eesti ligi 6,4 miljardit krooni toetust, et kohalikud veevärgid korda teha.
Kui palju inimesi tänu suurtele eurorahade toel käiku minevatele keskkonnaprojektidele järgmisel aastal tööd saab, pole võimalik öelda, sest seda ametlik statistika ei analüüsi.
«Arvestades seda, et keskkonnavaldkonnas on võimalike projektide arv üle 300 ning hinnanguliselt umbes 70 protsenti nendest on seotud ehitusega, siis võib mingit aimu saada, kui paljudele inimestele siit tööd jagub,» tõdes keskkonnaametnik.