«Konkurentsiameti hinnangul on käsimüügiravimite turustamisel hetkel kehtivad piirangud liialt karmid ning vaba konkurentsi pärssivad,» ütles konkurentsiameti koondumiste kontrolli osakonna juhataja Svetlana Ljutova.
«Arvestades olukorda, kus käsimüügiravimid on avatud riiulitega apteekides vabalt saadaval ning neid on võimalik osta ilma igasuguse nõustamiseta apteekri poolt, on raske leida põhjust, miks nende müügiõigus peaks kuuluma privilegeeritult ainult apteegiteenuse tegevusluba omavatele ettevõtjatele,» lisas ta.
Ravimiameti peadirektori asetäitja Alar Irsi sõnul jäävad eelmised käsimüügiravimite piirangute teemalised arutelud mõne aasta taha ja tol korral leiti, et muudatusega kaasnevad ohud ja nende vähendamiseks vajalik järelevalveinvesteering on suuremad kui loodetav kasu. «Aga aeg on edasi läinud ja asjaolud tuleks ehk jälle värske pilguga üle vaadata,» tõdes Irs.
Käsimüügiravimid muutuks soodsamaks
Sotsiaalministeeriumi meedianõunik Jana Zdanovitši edastatud kommentaari järgi on ministeerium nõus, et muudatusega paraneks konkurentsiolukord.
«Samuti on võimalik, et paraneks käsimüügiravimite kättesaadavus patsientidele ja odavneksid nende hinnad - eeldusel, et ravimid võetakse müüki piirkonnas, kus apteeki ei ole ning ravimite hinnalisand jaemüügis jääb piiratuks, nagu see on täna,» edastas Zdanovitš.
Ljutova sõnul näitab Põhjamaade praktika, et käsimüügiravimite laialdasem ning vähem piiratud turustamine on võimalik. Kui see toimib, siis on see ilmselgelt ka tarbijatele vajalik, lisas Ljutova.
«Soomes, Rootsis, Norras ja Taanis on käsimüügiravimite turustamiseks Eestiga võrreldes tunduvalt mitmekesisemad võimalused: käsimüügiravimeid müüakse eraldi lettides toidupoodides, postkontorites, spetsialiseerunud ravimite poodides või ainult käsimüügiravimeid müüvates apteekides,» loetles ta.