Näiteks Rapla maakonnas asuv Järvakandi vald oli kevadel sunnitud rahanappusel loobuma papp- ja paberpakendi konteineritest, kuna sinna toodud vanapaberi kogumine hakkas Eesti Taaskasutusorganisatsioonile (ETO) üle jõu käima.
Et ETO saab raha vaid pakendiorganisatsioonidelt, hakati üha suureneva hulga vanapaberi käitlemise eest raha küsima valdadelt, kuid mitte kõigil ei jagunud selleks piisavalt vahendeid.
ETO arendusjuhi Siret Kivilo sõnul on ühe lahendusena juba enam kui aasta jooksul kõne all olnud tootjavastutuse rakendamise võimalus.
Praegu kehtib tootjavastutus pakenditele, patareidele ja akudele, PCBsid sisaldavatele seadmetele, mootorsõidukitele ja nende osadele, elektri- ja elektroonikaseadmetele ja nende osadele ning vanarehvidele. Trükiste väljaandjad ega paberi tootjad aga oma toodangu kasutamisjärgse kokkukogumise ja käitlemise eest ei vastuta.
Teiste valdkondade tootjavastutus enne toimima
Keskkonnaministeeriumi jäätmeosakonna juhataja Peeter Eegi sõnul on tootjavastutuse kehtestamisega trükiste puhul palju probleeme. Näiteks Postimehe puhul peaks tema sõnul selgeks vaidlema, kas vastutus lasuks paberi maaletoojal, trükikojal või ASil Postimees.
Lisaks ei ole tema sõnul otstarbekas kiirustada tootjavastutuse temaatika laiendamisega, kui juba kehtiv tootjavastutus, kus tootjad katavad tootest tekkinud jäätmete käitluskulud, reaalselt korralikult ei toimi.
«Meil on kõikides tootjavastutusega kaetud valdkondades päris suur hulk neid ettevõtjaid, kes selles ei osale ehk teisisõnu on jänesed,» tõi Eek välja tüüpilise probleemi. Neil, kes süsteemis osalevad ja kulusid katavad, tekib tema sõnul paratamatult küsimus, miks nemad peavad seda tegema ja teised mitte.