T, 5.12.2023

Amet tuletab meelde: üle 16-aastased saavad lapsetoetust vaid õppimise korral

Marina Lohk
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Foto: Sille Annuk

Sotsiaalkindlustusamet tuletab meelde, et üle 16-aastastel lastel, kes ei õpi, ei ole õigust lapsetoetusele ning seega katkeb selle väljamaksmine ka ühe õppeastme lõpetamisel kuni uute andmete saabumiseni järgmise õppeastme kohta ning makstakse välja tagantjärele.Ameti teatel lõpetati 16-aastastele ja vanematele lastele, kes lõpetasid tänavu põhikooli, gümnaasiumi või kutseõppeasutuse, peretoetuste maksmine alates kooli lõpetamisele järgnevast kuust ning see tekitab paljudel küsimusi.

Kui õpinguid jätkatakse samal kalendriaastal õppeasutuses, kus õppimine annab õiguse peretoetustele, siis pärast Eesti Hariduse Infosüsteemist õpingute jätkamise kohta andmete saamist või õpilaspileti või õppeasutuse teatise esitamist elukohajärgsele pensioniametile makstakse suvekuudel saamata jäänud toetus välja tagantjärele ning jätkatakse igakuist maksmist kuni õppimise lõpetamiseni või lapse 19-aastaseks saamiseni.

Kui 16-aastane laps asub õppima välisriiki, siis Eesti Hariduse Infosüsteemis selle kohta andmeid ei ole ja sotsiaalkindlustusametil puudub alus lapsetoetuse maksmiseks. Seega toetuse saamiseks peab lapse Eestis elav perekonnaliige esitama pensioniametile välisriigi vastava õppeasutuse tõendi, millest selguks, et laps jätkab õpinguid.

Igal lapsel on õigus lapsetoetusele kuni 16-aastaseks saamiseni. Toetuse suurus pere esimesele ja teisele lapsele 2009. aastal on 300 krooni kuus ning pere kolmandale ja igale järgmisele lapsele 900 krooni kuus.

Lapsel, kes õpib põhikoolis, gümnaasiumis või põhihariduse baasil kutseõppeasutuses või kes on põhihariduseta ja õpib kutseõppeasutuses, on õigus lapsetoetusele kuni 19-aastaseks saamiseni. 19-aastaseks saamisel makstakse toetust õppeaasta lõpuni.

Kui laps pärast 16-aastaseks saamist ei õpi, siis ei ole tal ka õigust lapsetoetusele. Lisaks tuletab sotsiaalkindlustusamet meelde, et alates 2009. aastast ei maksta lastele kooliaasta alustamiseks koolitoetust.

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles