Päevatoimetaja:
Aimur-Jaan Keskel

Ettevõtete omavahelised võlad on aastaga rekordiliselt vähenenud

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Toimetaja: Liina Valdre
Copy
Artikli foto
Foto: SCANPIX

Krediidiinfo AS koostatud ettevõtete maksekäitumise 2013. esimese poolaasta statistikast selgub, et maksehäirete kogusumma on aktiivselt tegutsevate Eesti ettevõtete seas aastaga vähenenud 55 protsenti.

See näitab, et möödunud hea majandusaasta andis võimaluse võlgade likvideerimiseks, märkis Krediidiinfo oma teates.

Maksehäired ehk ettevõtete omavahelised võlasummad vähenesid 105 miljonilt eurolt 47 miljoni euroni ning sellesse andsid panuse pea kõik sektorid.

Enim vähenesid maksehäirete summad finants- ja kindlustus- (87,9 protsenti), teenindavate tegevuste (86,1 protsenti) ning veevarustus, kanalisatsiooni ja jäätmekäitlussektoris  (85,8 protsenti).

Maksuvõlad ehk riigile võlgu olevad summad vähenesid 65 miljonilt eurolt 49 miljoni euroni ehk 25 protsenti. Kõige rohkem kahandasid võlgu riigi ees põllumajandus- (57,5 protsenti), majutus ja toitlustus (50,5 protsenti) ning kinnisvaraalase tegevuse sektor (48,6 protsenti).

Samuti on aastaga vähenenud nii maksehäiretega kui ka maksuvõlgadega ettevõtete arv, vastavalt 12,1 ja 10,7 protsenti. Maksehäiretega ettevõtete koguarv on 3381 ja maksuvõlgadega 4754 ettevõtet.

Maksehäirete kogusummast ligi pool on pärit kinnisvaraalase tegevuse sektorist, kus ühe ettevõtte keskmine maksehäire suurus on 532 eurot.

Maksuvõlgade kogusummast kuulub pea kolmandik hulgi- ja jaekaubandussektorile ning keskmine maksuvõla suurus on 2648 eurot.

Kõige kõrgema krediidiriskiga valdkonnaks on majutus- ja toitlustussektor, kus ligi veerand sektori ettevõtetest on kõrge krediidiriskiga. Järgnevad ehitus ja veevarustus, kanalisatsioon ja jäätmekäitlus.

Statistika on koostatud 63 616 aktiivselt tegutseva Eesti ettevõtte põhjal.

Tagasi üles