Kuna raha pole paraku tavaliselt nii palju, et jätkuks kõigele meelepärasele, tuleb oma rahaasjad luubi alla võtta. Tarbijaveeb minuraha.ee tõi välja viis lihtsat soovitust, kuidas asjalikult majandada.
Oma tuludest ja kuludest ülevaate saamiseks tee eelarve. Selle võid kokku lüüa näiteks Excelis või kasutada veebipõhist eelarve vormi «Minu raha». Kõigepealt pane kirja kõik väljaminekud, mis sul esimese koolikuu jooksul kindlasti teha tuleb: näiteks üüri- ja elektriarved, telefoni- ja internetiarved, õppevahendid jne. Arvesta ka söögi-joogiga ning kui vähegi võimalik, jäta väike summa ka ettenägematute kulude jaoks – näiteks ootamatu sünnipäevakutse vmt.
Seejärel pane eelarvesse kirja esimese koolikuu sissetulekud: näiteks vanematelt saadav toetus, varem kõrvale pandud raha kasutamine, stipendium vmt. Nüüd kulu- ja tulunumbreid võrreldes saadki teada, kas tuled rahaga kenasti välja või peaksid asuma tulusid suurendama ja/või kulusid vähendama.
Kulud tähtsuse järjekorda
Esmajärjekorras maksa ära hädavajalikud arved nagu üür, kommunaalkulud ja telefoniarved ning seejärel jaga järelejäänud summa ülejäänud vajalike kulutuste peale ära.
Võimalused sissetulekute suurendamiseks
Uuri, kas sul oleks võimalik taotleda riiklike toetusi ja stipendiume, nende kohta saad lähemalt lugeda siit. Näiteks hakkab 2013/2014 aastal kehtima uus, vajaduspõhine toetus. Seda saavad taotleda tudengid, kes on kõrgkooli sisse astunud 2013/2014 õppeaastal, kelle pere kuusissetulek ühe pereliikme kohta on alla 280 euro ning kes õpivad täiskoormusega. Pane tähele, et vajaduspõhist toetust saab taotleda ainult semestri esimese kuu jooksul.