Kui seni kehtisid päikeseenergia kohta väited, et sel moel toodetud elekter on ülikallis ning patareide tasuvusaeg ületab nende eluea, siis päikesepatareide uus põlvkond suudab end Euroopas tasa teenida kahe-kolme aastaga.
Uus päikesepatarei tasuks Eestis ära kolme aastaga
Peamiselt Euroopa päikeseenergia juhtriikide Saksamaa ja Hispaania ettevõtteid ning teadusasutusi koondav projekt Crystalclear teatas äsja, et on jõudnud päikesepaneelide efektiivsuses uue maailmarekordini: uute paneelide kasutegur ulatus 16,4 protsendini, vahendas Tartu Ülikooli tehnoloogiaportaal
.
Senine rekord oli USA Sandia laborites tehtud paneelide käes, mille kasutegur oli suudetud viia 15,5 protsendini
Uue rekordi toel peab Crystalclear võimalikuks viia paneelide hinna seeriatootmises ühe euroni ühe vati kohta, veel aastal 2003 oli see näitaja 2,5 eurot. Kahekilovatine päikesepatarei maksaks uue tehnoloogia puhul pisut üle 30 000 krooni.
Lõuna-Euroopas tasuks selline paneel end ära aastaga, Kesk-Euroopas kahe aastaga. Põhja-Euroopa kohta Crystalclear arvutusi ei paku, kuid Novaatori tehtud ligilähedase arvutuse järgi läheks Eestis sellise paneeli äratasumiseks pisut kauem kui kolm aastat.
Uued paneelid võivad seeriatootmisesse jõuda viie kuni seitsme aasta pärast.