Seeder: maaelu arengukava vahendeid tuleb kasutada arukalt

, suvereporter
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Helir-Valdor Seeder
Helir-Valdor Seeder Foto: Toomas Huik / Postimees

«Sadade miljonite eurode avaliku raha investeerimine maaelu arengusse peab olema arukas ja lähtuma eelkõige Eesti kui terviku huvidest,» rääkis põllumajandusminister Helir-Valdor Seeder tänasel esinemisel Eesti Põllumeeste Keskliidu kogu ees.

«Selle raha – kokku 936 miljoni euro – eest peame seitsme aasta jooksul saavutama Eesti jaoks suurima võimaliku kasu nii põllumajandussektori konkurentsivõime tõstmisel kui ka maaelu jaoks laiemalt,» ütles Seeder. «Eestile on vaja nii tugevat suur- kui väiketootmist, aga ka seda, et põllumajandusest vabaneval tööjõul oleks oma kodukohas tööd ja maapiirkonnad ei tühjeneks veelgi. Samuti on arengukavas väga olulisel kohal keskkonnamõjudega tegelemine.»

«Selge on see, et me ei lahenda maaelu arengukavaga kõiki regionaalprobleeme – see peab toimuma koostöös teiste ministeeriumide ja fondidega,» sõnas Seeder.

Seederi sõnul on ettevalmistatavas maaelu arengukavas aastateks 2014-2020 tagatud senisest parem juurdepääs investeeringutele olenemata suurusest kõigile põllumajandustootjatele. «Juurdepääs maaelu arengukava vahenditele saab olema senisest perioodist avatum, kuid ka eesmärgipärasem. Kuigi huvigruppide soov tagastamatu abi järgi on nähtavalt suur, ei saa maaelu arengukava käsitleda konsensusliku rahajagamisena – see peab täitma terviklikumaid eesmärke,» ütles Seeder.

Maaelu arengukava 2014-2020 määratleb Euroopa Liidu järgmisel eelarveperioodil Eestis liidu ühise põllumajanduspoliitika raames toetatavad valdkonnad ja meetmed. 936 miljoni euro suurust arengukava rahastatakse Euroopa Maaelu Arengu Põllumajandusfondist (75 protsenti) ja Eesti riigieelarvest (25 protsenti).

MAK 2014–2020 fookuses on teadmussiire, keskkonnasõbralik, konkurentsivõimeline ja jätkusuutlik toidutootmine ning mitmekesine maamajandus ja maapiirkonna elukeskkond. Arengukava ettevalmistamist alustati 2011. aastal ja sellesse on olnud kaasatud ligi 60 organisatsiooni.

Maaelu arengukava 2014-2020 eelnõu tuleb juhtkomisjonis, riigikogu maaelukomisjonis ning valitsuses uuesti arutlusele septembris.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles