Täitemenetluse seadustiku kohaselt, kui täitmist takistatakse või kui takistamist on alust eeldada või kui võlgniku valduses olevas ruumis või maatükil toimuva täitetoimingu juures ei viibi võlgnik, tema esindaja, võlgniku täisealine perekonnaliige või perekonna teenistuses olev isik, kutsub kohtutäitur täitetoimingu juurde kaks täiskasvanud manukat: kohaliku omavalitsuse esindaja või politseiametniku.
Kohtutäitur peaks vältima täitetoimingute tegemist puhkepäeval, riigipühal ja öisel ajal kella 22-st kuni kella 6-ni, kui ei esine just edasilükkamatuid asjaolusid.
Kui võlgnik rikub kohustust teatud toimingut (sh läbiotsimist või väljatõstmist) taluda, siis võib kohtutäitur määrata võlgnikule sunniraha.
Kohtutäituri määrustiku kohaselt peab kohtutäitur ametitoimingu tegemise ajal näitama ametimärki koos isikut tõendava dokumendiga.
Vastavalt pankrotiseadusele on nii ajutisel pankrotihalduril kui pankrotihalduril oma ülesannete täitmiseks õigus viibida võlgniku valduses oleval maatükil ja majandus- või kutsetegevuseks kasutatavates ruumides ning viibida füüsilisest isikust võlgniku eluruumis. Oma õiguste tõendamiseks saab (ajutine) haldur esitada oma isikut tõendava dokumendi ja kohtumääruse, millega isik on (ajutiseks) halduriks nimetatud.
Kui kodukülastus toimub kriminaalhoolduse ettevalmistamise faasis, et koostada kohtueelne ettekanne või vastus vangla päringule ning hinnata muuhulgas ka koduseid tingimusi, mis võivad määrata võimalike kohustuste valiku (näiteks elektroonilise valve kohaldamine), siis kriminaalhooldaja lepib tavaliselt telefoni teel kokku aja kodukülastuseks. Kui kokkulepitud ajal teda sisse ei lasta ning koostööd ei soovita teha, siis kriminaalhooldaja peab seda kohtule esitatavates materjalides selgelt esile tooma. Õigust omavoliliselt siseneda ei ole.
Kui kodukülastus toimub kriminaalhoolduse teostamise faasis, siis karistusseadustiku kohaselt peab kriminaalhooldusalune täitma erinevaid nõudeid, mille hulka kuulub ka allumine kriminaalhooldaja kontrollile oma elukohas. Kui kriminaalhooldaja läheb hooldusaluse juurde koju ning hooldusalune tuleb vaid ukse peale või ust lahti ei tee, kuigi on teada, et ta on kodus, siis ei ole kriminaalhooldajal õigust korterisse siseneda. Kodukülastusele minnes esitab kriminaalhooldaja oma töötõendi.