«Oleme väga huvitatud ERMist, see on suur objekt, aga ka Raadi piirkond on arenev, oleme huvitatud kogu piirkonnast,» ütles Külaots. «Raadi tulevikuplaanid on väga aukartustäratavad. Kriis tõmbas paljudele asjadele kriipsu peale, aga planeering on seal vägev: jäähall, koolid, lasteaiad, elamud.»
Ta toonitas, et kaugkütte korral oleks esialgne investeering muuseumile väiksem.
Kaugküttetrass jääb Raadilt kaugele, mistõttu tuleb rajada kulukas toru keskküttekatlamajast ERMini. Külaots ütles, et ERM ei pea tasuma kogu torustiku investeeringut, vaid ainult osa sellest, sest firma loodab, et lähiaastail kerkib sinna piirkonda ka teisi objekte, mis tarbiksid nii soojus- kui ka külmaenergiat.
Eestis ei ole sellist lahendust väga palju kasutatud, aga mujal riikides on see katlamajade tulus lisaäri, et pakkuda suvel ka jahutust.
«Fortumil on väga hea oskusteave kaugjahutusele, ERM oleks üks hoone, kus saaksime pakkuda edasijõudnud lahendust, mitte ainult sooja müüa, vaid kogu sisekliima lahendust, kütte- ja jahutusenergiat,» ütles Külaots.
RKASi pressiesindaja Madis Idnurme sõnul oli maaküte 2009. aastal, mil hoone projekteeriti, kõige soodsam.
«Aeg on edasi läinud, juurde on tekkinud uusi võimalusi ja lahendusi, ning nüüd, neli aastat hiljem, analüüsime uuesti erinevaid lahendusi. Ühe olulise alternatiivina on vaatluse all ka Euroopa Liidus eelistatum koostootmisel põhinev kaugkütte ja kaugjahutuse lahendus,» märkis ta.
Idnurm kinnitas, et RKAS teeb muuseumihoonele kütte- ja jahutusehanke.
«Tartu valla ja linna planeeringute järgi jääb ERMi uus hoone uue linna keskele, tulevad suured kortermajad, spaa, hotellid, jäähall, mis tähendab, et Fortum peab torustiku rajama niikuinii ning suure kliendi olemasolu vahepeal on ettevõttele kasulik,» resümeeris Lukas.