T, 5.12.2023

Üldteenuse hind saavutas juunis rekordtaseme

Andrus Karnau
, majandusajakirjanik
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Iru elektrijaama gradiir suitseb, sest elektri tootmine on praegu ülikasumlik.
Iru elektrijaama gradiir suitseb, sest elektri tootmine on praegu ülikasumlik. Foto: Karli Saul

Üldteenus oli juunis kõige populaarsematest elektripakettidest kallim ja kasvas seni avatud elektriturul kõrgeima hinnatasemeni, teatas portaal Energiaturg.ee.

Portaali teatel olid kõik suuremad üldteenuse osutajad võrreldes eelnevate kuudega tõstnud üldteenuse marginaali. Suuremate üldteenuse osutajate üldteenuse marginaal ühe kWh kohta oli kõige soodsam VKG Elektrivõrkudel, 0,65 senti koos käibemaksuga. Järgnesid Eesti Energia 0,91 ja Imatra Elekter 0,99 sendise marginaaliga.

«Üldteenuse hind oli juunis võrreldes eelnevate kuudega märkimisväärselt kõrgem, näiteks 10 000 kWh aastatarbimisega eramu omaniku arve Elektrilevi võrgus oli seni suurim märtsis – 51,95 eurot, samas kui tarbija peab juunikuu elektri eest tasuma 63,52 eurot. Kõrgema hinnataseme põhjustasid juunikuu oodatust kallimad börsihinnad ja suvekuudel tarbimiskoguste vähenemisest tulenev marginaali tõus,» ütles Energiaturg.ee analüütik Pirmin Tamm.

Tamme sõnul säästsid juunis kõige enam fikseeritud hinnaga pakettide kasutajad.

«Tarbijad, kes otsustavad lähikuudel elektripaketti või –müüjat vahetada, peaksid muutuva hinnaga paketti eelistades jälgima börsihinna muutusi ja fikseeritud hinnaga paketi kasuks otsustades eelnevalt kontrollima tuletistehingute hindasid Nasdaqi börsil, sest need mõjutavad oluliselt fikseeritud elektrihinna kujunemist ja on lähikuudel märkimisväärselt kõrgemad,» täpsustas Tamm.

Juunis maksid näiteks 10 000 kWh aastatarbimisega eramu omanikud üldteenuse kasutajatena keskmiselt 5,06 eurot rohkem kui kõige populaarsema börsipaketi tarbijad ja kõige populaarsema fikseeritud hinnaga paketi kasutajatega võrreldes oli hinnakaotus lausa 14,10 eurot. Hinnad sisaldavad käibemaksu, kuid tegemist on üksnes elektri maksumusega, ilma võrgutasu ja aktsiisita.

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles