Juba mitu aastat on võimalus teist pensionisammast vahetada kolm korda aastas – 1. jaanuaril, 1. mail ja 1. septembril. Selleks tuleb registripidajale avaldus esitada hiljemalt kuu aega varem.
Tõnis Oja: Vii teise fondi üle ainult uued maksed
Üsna tihe fondivahetamise võimalus on üsna hea, see peaks panema fondivalitsejad tugevamini pingutama.
Nordea Pensions Estonia juht Angelika Tagel märkis, et fondi vahetamise asemel võiks fondivahetusejärgselt uude fondi viia ainult uued maksed, jättes olemasolevad varad oma senisesse fondi.
«Niisugune otsus on seotud teie jaoks väiksemate kuludega, ning ka otsuse langetamine on lihtsam ja mugavam,» toonitas ta.
Mina lisaksin siia veel ühe aspekti. Ühe olulisema investeerimistarkusena ei tohi mune ühte korvi panna. Viies uude fondi ainult sissemaksed, pole te mitte ühe, vaid kahe või mitme pensionifondi investor. Nii võite koostada endale omamoodi pensionifondide portfelli. On ju üsna kindel, et mitte ükski pensionifond ei ole edukas igavesti ning mingil perioodil parimast fondist võib mõni aasta hiljem saada punane latern ja vastupidi.
Tegelikult on nii juba juhtunudki. Kohe pärast pensionisüsteemi teise samba loomist näitas esimestel aastatel parimat tootlust Swedbanki progressiivne pensionifond K3. Seejärel olukord muutus ja juba aastaid on teistest selgelt parem olnud LHV pensionifond L.
Viimasel aastal on taas Swedbanki aktsiafondid olnud LHV omadest veidi paremad. See muidugi ei tähenda, et LHV kliendid peaksid kohe tormama oma makseid ümber suunama, aga silma peaksid konkureerivatel fondidel küll peal hoidma.
Loo autor omab LHV pensionifondi L osakuid.