Vaid iga kolmas ettevõte avaldab töökuulutuses pakutava palganumbri

Kristina Traks
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Töökuulutuses pole enamasti kirjas pakutavat palka.
Töökuulutuses pole enamasti kirjas pakutavat palka. Foto: Arno Saar/ Õhtuleht

CV Keskuse värskest küsitlusest selgus, et vaid kolmandik Eesti ettevõtetest avaldab enamasti tööpakkumises ka palganumbri. Lausa neljandik tööandjaid jätab palga kuulutuses avaldamata sellepärast, et siis saaksid olemasolevad töötajad teada, millist palka firmas makstakse.

CV Keskuse tegevjuhi Paavo Heili sõnul selgus küsitlusest, milles osales 259 ettevõtet, et vaid 30 protsenti neist avaldavad oma tööpakkumistes enamikel juhtudel ka palganumbri. «Palganumbri avaldamine sõltub aga suuresti pakutavast ametikohast – näiteks spetsialistide ja juhtide tööpakkumiste puhul on palgapakkumine enamasti peidetud, kuna kõik sõltub inimese oskustest, töökogemusest ja isikuomadustest ning palk lepitakse kokku hilisematel läbirääkimistel,» selgitas Paavo Heil. «Tervelt 68 protsenti küsitletud ettevõtetest märkiski, et ei avalda tööpakkumise juures konkreetsest palganumbrit seepärast, et lõplik palk koos ülejäänud motivatsioonipaketi mahukusega sõltub väga paljuski konkreetsest töötajast.»

Pakutava palgataseme peitmisel on ka teisi põhjuseid. «Näiteks 31 protsenti küsitletud ettevõtetest tõi pakutava palga saladusse jätmise üheks põhjenduseks, et ei soovi pakutavat palgataset konkurentidele näidata,» lisas Paavo Heil. Tervelt veerand ettevõtjatest aga ei avalda palku sellepärast, et nad ei taha, et praegused töötajad need teada saaks.

Lisaks märkis 18 protsenti firmadest, et ei too tööpakkumises palka välja seetõttu, et palk ei ole nende arvates teatud töökohtade puhul kandidaatides huvi äratamiseks oluline argument. «Mulle üllatuseks märgiti mitmelgi juhul palganumbri varjamise põhjenduseks, et paljud ettevõtted ei teagi, millist palka potentsiaalsele töötajale pakkuda, et lõplik palk kujuneb alles kandidaatide palgasoovide põhjal,» imestas Paavo Heil.

Tööpakkumises pakutava palga avalikustanud ettevõtted põhjendasid oma teguviisi peamiselt asjaoluga, et palganumbri avaldamine säästab nii tööotsijate kui ka -pakkujate aega. «Nii on selge, et töökohale kandideerivad tõesti vaid need, kellele konkreetne tööpakkumine huvi pakub ja kes pakutava palgaga rahul on,» täpsustas CV Keskuse turundusjuht Laura Tammeorg.

Küsimusele, kas ettevõtted oleks nõus avaldama tööpakkumises palganumbrit, kui ka töösoovijal oleks oma CV sisestamisel soovitava palganumbri sisestamine kohustuslik, vastas jaatavalt tervelt 30 protsenti ettevõtetest, kes muidu tööpakkumistel palganumbrit ei avalda, 24 protsenti firmadest oleks nõus seda tegema aga vaid lihttööde puhul. «Koguni 70 protsenti ettevõtetest oleks aga nõus igas tööpakkumises avaldama vähemalt palgavahemiku,» ütles Laura Tammeorg. «Tulemus oli üllatav, sest võimalus sisestada palgavahemik tööpakkumise lisamisel on CV Keskuse tööportaalis olemas, kuid seda võimalust kasutatakse vähe.»

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles