T, 28.11.2023

Vaata, kuidas ohutult lõket teha ja grillida

Liis Velsker
, reporter
Facebook
Comments
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Kulupõleng
Kulupõleng Foto: Arvo Meeks / Lõuna-Eesti Postimees

Päästeamet soovib suve hakul grillmeistritele ja lõkke tegijatele meelde tuletada, kuidas ohutult tegutseda.     

Päästeamet toonitab, et täiesti ohutut tule tegemist ei ole olemas ning seetõttu tuleb alati olla valvas ja hoida tulel silma peal. Nii saab õnnetuse juhtudes ise põlengu kiirelt ära kustutada ning suurem kahju jääb tekkimata.

«Kulu põletamine on aastaringselt keelatud, kuid enamus kulupõlenguid just lõkkest alguse saavadki!» noomib päästeamet.

Pea meeles:

Lõke tee pinnasele, mille ümbrus on puhastatud kuivanud taimestikust ja muudest süttivatest materjalidest. Lõket tehes pead tagama ka tule kustutamiseks ja selle leviku piiramiseks piisavate kustutusvahendite olemasolu.

Alla ühemeetrise läbimõõduga lõkkekoha ohutu kaugus hoonetest ja põlevmaterjalide hoiukohast (puuriit, oksahunnik jne) on vähemalt 8 meetrit. Tuleohtlikul ajal loetakse alla ühe meetrise läbimõõduga lõkkekoha ohutuks kauguseks metsast vähemalt 10 meetrit.

Üle ühemeetrise läbimõõduga lõkkekoha ohutu kaugus hoonetest ja põlevmaterjalide hoiukohast (puuriit, oksahunnik jne) on vähemalt 15 meetrit ning metsast vähemalt 20 meetrit. Tuleohtlikul ajal loetakse alla ühe meetrise läbimõõduga lõkkekoha ohutuks kauguseks metsast vähemalt 20 meetrit.

Vältimaks lõkkest lennanud sädemest alguse saanud tulekahju ära jäta tuleaset kunagi järelevalveta. Peale tule tegemist kustuta põlemisjäägid hoolikalt ära. Avalikul üritusel lõkke tegemise koht ja tule leviku piiramiseks vajalike tulekustutusvahendite kogus kooskõlastatakse avaliku ürituse korraldamisel asukohajärgse päästekeskusega.

Grillimine

Grillseade aseta väljapoole hoonet tasasele mittesüttivale pinnasele.

Kui hõõguvat sütt valmistatakse küttepuude või muu põlevmaterjali põletamisel lahtise leegiga, siis olgu grill vähemalt viie meetri kaugusel hoonetest, põlevmaterjalidest, metsast ja kuivanud taimestikust.

Kui kasutatakse valmis grillsütt või muud hõõguvat materjali, siis peab grillseade olema vähemalt kahe meetri kaugusel hoonetest, põlevmaterjalidest, metsast ja kuivanud taimestikust.

Käepärast hoia alati ka esmased kustutusvahendid (tulekustuti, anum veega vms). Elektri- ja gaasigrilli kasutades lähtu tootja poolt kaasa antud ohutusjuhistest.

Kattega lõkkekoht

Kattega lõkkekoht on mittepõlevast materjalist tehtud kattega seade või rajatis, mis ei ole küttekolle, kuid millel on suitsulõõr ja sädemepüüdja ning mis piirab tule tegemise koha vähemalt kahelt küljelt ja alt mittepõleva materjaliga. Kattega lõkkekohal võrksädemepüüdja kasutamisel on metallvõrgu ava külje pikkus alla viie millimeetri.

Kattega lõkkekoha kaugus loetakse hoonest, metsast või põlevmaterjali lahtisest hoiukohast ohutul kaugusel olevaks, kui see rajatakse tasasele pinnasele ja neist vähemalt 5 meetri kaugusele.

Kattega lõkkekoha avatud külgedel asuv maapind kaetakse vähemalt 1,5 meetri ulatuses liiva, killustiku, kiviplaatide või muu mittesüttiva materjaliga. Kattega lõkkekoha mitteavatud külgedel asuv maapind kaetakse vähemalt 0,5 meetri ulatuses liiva, kruusa, killustiku, kiviplaatide või muu mittesüttiva materjaliga.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles