Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Riigikohus ei võtnud Rein Kilgi Transcomi pankrotiavaldust menetlusse

Rein Kilk FOTO: PM / Scanpix

Riigikohus jättis menetlusse võtmata Unicredit Banki vaidlustuse Tartu maakohtu otsusele jätta välja kuulutamata Rein Kilgi kontrollitava valdusettevõtte Transcom Grupp OÜ pankrot, kuid pank soovib pankrotiavalduse aluseks olnud seitsme miljoni euro suurust võlga siiski sisse nõuda.

Kuigi Transcom Grupil on kontol raha 400 eurot ja kogu ülejäänud vara ehk osalused teistes ettevõtetes on panga kasuks panditud, on kohus leidnud, et ettevõte on maksejõuline ja suudab seitsme miljoni eurost võlga maksta, ütles Unicredit Banki esindaja vandeadvokaat Üllar Talviste BNS-ile.

Werol Tehaste ostuga seotud käendusi väljastasid Unicredit Bankile nii Transcom Group kui ka pankrotistunud Pere Leib. Kui Pere Leiva pankrot sarnasel alusel välja kuulutati ja pankrotimenetlus on peaaegu läbi viidud, siis Transcom Grupi asjas on kohus asunud seisukohale, et ettevõte on maksejõuline, mis teeb Talviste sõnul olukorra koomiliseks.

«See ei tähenda seda, et klient ei jätkaks üritamast võlga sisse nõuda,» ütles Talviste. Ta selgitas, et garantii sissenõudmisel peaks asja arutama garantii saaja asukoha kohus, mis selles juhtumis oleks Saksamaal. Seda seetõttu, et Itaalia päritolu Unicrediti pangakontserni kuuluv Unicredit Bank AG, mille filiaal Eestis tegutseb, on registreeritud Saksamaal.

Möödunud aasta lõpul jättis Tartu maakohus oma määrusega rahuldamata Unicredit Bank AG avalduse Rein Kilgi kontrollitava valdusettevõtte Transcom Grupp OÜ pankroti väljakuulutamiseks. Maakohus leidis, et võlgnik ei ole püsivalt maksevõimetu.

Ajutise pankrotihalduri aruande kohaselt on ettevõttel kohustusi summas, mis ületavad seitse miljonit eurot. Võlgniku vara, Transcomi aktsiate väärtuseks on haldur hinnanud ligi 15 miljonit eurot. Ajutine pankrotihaldur avaldas menetluse kestel erinevaid seisukohti ning asus lõpuks arvamusele, et võlgnik ei ole maksevõimetu, isegi arvestades võlausaldaja nõuet täissuuruses.

Kohus nõustus Unicrediti seisukohaga, et võlgniku vara võib olla piiratud likviidsusega. Börsil noteerimata AS-i Transcom aktsiate võõrandamine võib kujuneda keerukaks ning nende tegelik väärtus võib selguda alles pärast müüki. Samas on võimalik prognoosida nende aktsiate baasil potentsiaalset tootlust ning kolmandate isikute varade käsutamise võimekust.

Unicredit Bank AG esitas Tartu maakohtule avalduse OÜ Trancom Grupp ajutise halduri nimetamiseks ja pankroti välja kuulutamiseks mullu 13. augustil.

Rein Kilgile kuuluvale Transcom Grupile kuulub täielikult Transcom AS, millele omakorda kuuluvad osalused ettevõtetes Pärnu Sadam AS, Sadamahalduse OÜ, Sakala Saeveski AS, Tartu Sadam AS, Transcom Vara AS, Kalda Vara OÜ ja Green Window OÜ.

Tagasi üles
Back