Päevatoimetaja:
Sander Silm
Saada vihje

Lugeja vastukaja: uute kaubanduskeskuste ehitamine tähendab jätkuvat hinnatõusu

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy
Peterburi teele kavandatav kaubanduskeskus.
Peterburi teele kavandatav kaubanduskeskus. Foto: Pro Kapital

Plaanid ehitada juurde veel uusi suuri kaubanduskeskusi ajab hirmu peale. Minu arvates tähendab see kindlalt jätkuvat toiduainete ja tarbekaupade hindade tõusu, kirjutab lugeja Holger Kaints vastukajana Postimehe loole kaubanduskeskuste ehituste edasilükkumisest.

Eesti elanike ja siia reisivate turistide arv lähiaastatel drastiliselt ei suurene. Hüppelist palgatõusu oodata ei ole. Järelikult loomuliku tarbimise kasvuga arvestada ei saa. See aga tähendab, et   olemasolev tarbijaskond olemasolevate rahakulutamise võimalustega jaguneb lihtsalt suurema arvu kaubanduskeskuste vahel. Igal keskusel on oma püsikulud, lisaks pangalaenud, mis on võetud keskuste ehitamiseks ja mis pole ilmselt väikesed. Keskuste arendajad räägivad küll aastatepikkusest perspektiivist, kuid pangad hakkavad väljalaenatud raha kohe, mitte 10 või 15 aasta pärast tagasi küsima. On paratamatu, et kõik kaubandusettevõtete kulud tuleb ostjate vahel n-ö ära jagada, sest kusagilt mujalt kui ostjatelt kaubanduskeskuste teenistus ju ei tule. Kuna üleüldist käivete kasvamist pole ülalpool mainitud põhjustel kusagilt näha, tähendab uute keskuste lisandumine, et tõusma peavad müügimarginaalid ehk kaupade juurdehindlus.

Tegelikult on meil kaubanduskeskusi juba pragugi üleliia. Seda näeb väga hästi sellest, palju kassasid müügisaalis olevatest töötab. Suurtes keskustes on vähemalt 20 kassakohta. Tipptunnil töötavad neist heal juhul pooled, väljaspool tipptundi ehk 5-6. Kassakohtade arv näitab, kui suure hulga ostjate teenindamiseks keskus tegelikult on mõeldud. Kassasüsteemid pole odavad, mitte ükski majanduslikult mõtlev ettevõtja ei paigalda neid lihtsalt igaks juhuks vajalikust kaks korda rohkem. Seega oleme me seniste hinnatõusudega juba üks kord kaupmeeste suurusehullustuse kinni maksnud. Nii nagu paljud elamuasemelaenude võtjad, kujutasid ka kaupmehed enne masu ette, et majandus saab ainult tõusta ja rahval on iga aastaga järjest enam raha kulutada. Miks me peaksime nende järgmise valearvestuse kinni maksma?

Märksõnad

Tagasi üles