Kallas ütles eile Postimehele, et kui Eesti Energia jaotusvõrgu eraldamise mõju ei anna loodetud tulemust, siis võikski tema arvamusele vastu vaielda, mitte aga sildistada arvajaid.
«Praegu tuleb nii välja, et arvamuseavaldajad on lollid, valetajad ja infolekitajad, nagu juhtus Eesti Energia nõukogu liikmetega, kes julgesid midagi öelda,» ütles Kallas. «Lõpuks keegi ei tahagi midagi Eesti Energia kohta öelda ja tõemonopol ongi käes.»
Kallas kirjutas oma blogis, et niikaua kui Eesti Energia pole jaotusvõrgust lahutatud, on oht, et kõikidele elektrimüüjatele pole tagatud võrdsed reeglid. Samuti puudub Eesti Energial stiimul, mis sunniks jaotusvõrku piisavalt investeerima.
Teisisõnu pole Eesti Energia huvitatud elektrivõrgu kiirest kordategemisest ja kasutab jaotusvõrku elektrimüügi edendamiseks. Kallas ütleb, et tõendeid tal selle kohta ei ole, aga kuni firmad on ühendatud, on ettevõttel see kiusatus olemas.
«Kui jaotusvõrk ja tootmine pole omavahel eraldatud, eksisteerib oht, et õlitehase käivitamise kõrgeid riske võidakse maandada võrkude tagatisel,» kirjutas Kallas.
Kallas viitas ka ajakirjanduses avaldatud kahtlustele, et välisinvesteeringuid tehakse koduste võrgutasude rahaga.
«Kuigi usun, et Eesti Energia hoiab investeeringuid tootmisesse ja võrkudesse selgelt lahus, oleks tarbija jaoks läbipaistvam, kui need rahapaigutusotsused oleksid selgelt eraldatud ka institutsionaalselt,» kirjutas parlamendi liige.
Rahandusminister Jürgen Ligi märkis, et Kallase argumentides on vabaturumajanduse loogika, kuid Eesti Energia on vabaturust kaugel, sest «põlevkivi kasutajaid on vähe, turule pääsemine on piiratud ja turg ei ole võrgu ega põlevkivi poolest rahvusvaheline».