Kuigi poeketi logo kandvale piima- või kohupiimapakile pole tootjat peale märgitud, reedab selle väike ovaalne märgis pakendil.
Ovaalne märgis omamärgitoote pakendil reedab valmistaja
«Iga tunnustatud piimatööstus saab endale kordumatu tunnustamise numbri ja tegemist on identifitseerimismärgiga (ID-märk), mis on vajalik loomset päritolu toote jälgitavuseks,» selgitas veterinaar- ja toiduameti piimahügieeni peaspetsialist Edward Sooba. Kuigi selle märgi abil saab ostja teada, millisest piimatööstusest näiteks piimapakk pärit on, siis tegelikult ei ole märgis mõeldud tarbijate jaoks.
Märk peab olema ovaalne ja kuvama ovaali sees ettevõtte asukohariigi nimetuse, ettevõtte tunnustamise numbri ja viite, et tegemist on Euroopa Liidus asuva ettevõttega. Märk peab olema loetav ja kustumatu ning tähemärgid kergesti eristatavad.
«Ainult piimatööstuste puhul kehtib erisus, mis lubab kasutada mitut ID-märki,» rääkis Sooba. Sellisel juhul on lubatud ettevõtte loanumbri näitamise asemel tuua viide selle kohta, millisel ümbrisel või pakendil on näidatud ettevõtte loanumber. Seda on vaja, kui näiteks ühele käitlejale kuulub mitu erineva asukohaga piimatööstust ja kõik need valmistavad joogipiima.
Pakkematerjalide kulu kokkuhoiu eesmärgil võib müügil olla ühe kujundusega joogipiim, mida pakendatakse erinevates piimatööstustes. «Sellisel juhul on piimapakil toodud näiteks mitu ID-märki ja tehtud viide toote tegelikule valmistajale. Joogipiima puhul tuuakse ettevõtte tunnustamise number sel juhul tootele «kõlblik kuni» kuupäeva järel või viidatakse tähekombinatsioonile, mis on seostatav pakendil toodud ID-märgiga,» jagas ametnik selgitusi.
Valik Eesti piimatööstusettevõtteid
102 – Tere Põlva osakond
104 – E-Piima Järva-Jaani meierei
106 – Tere Viljandi osakond
107 – Saaremaa Piimatööstus
108 – Võru Juust
109 – Maag
110 – Valio Laeva meierei
119 – E-Piima Põltsamaa meierei
121 – Eesti Juust
124 – Balbiino
125 – Vigala piimatööstus
132 – Premia Tallinna Külmhoone