«Lisaks kukub veel lahutus kaela,» lisab jalgpallureid abistada üritava heategevusorganisatsiooni Xpro tegevjuht Scott Ward. «Ma arvan, et iga kolmandat mängijat tabab lahutus juba 12 kuu jooksul pärast karjääri lõpetamist.»
Mis veelgi hullem: mõnedel mängijatel pole aimugi, et neile on kogunenud ka selline asi nagu pension. Kui Xpro oma tegevust alustas, avastas organisatsioon 8000 eksmängijate pensionit kogusummas 1,4 miljardit naela, mida keegi polnud välja võtnud.
Endine Aston Villa keskväljamängija Lee Hendrie on vaid üks näide jalgpalluritest, kes läksid pankrotti, kui maksukoguja uksele ilmus. Kaks korda üritas Hendrie endalt elu võtta. Eksmängija Stan Collymore võitis küll kohtuasja endise nõustaja vastu, kuid selleks ajaks oli too juba pankrotis.
Küsisin Southoni ja tema kolleegi Damon Parkeri käest, kas nad tunnevad laastatud jalgpalluritele kaasa. «Jah!» ütlesid nad otsekui ühest suust. Parker jätkas: «Kõige kurvem on näha inimest, kellele Jumal on anni andnud... ja siis, karjääri lõpuks, on ta paljas poiss. See on masendav.» Parker usub, et klubid peaksid oma mängijaid paremini kaitsma.
Liiga lihtne oleks lihtsalt jalgpallureid süüdistada. Need maksudest hoidumise skeemid on kohutavalt keerukad – isegi nende jaoks, kes pole enam «otse koolipingist». Southon üritas seepäeale mulle ühte filmiskeemi seletada, paari minutiga olin ma täielikus segaduses: kuidas juhitakse filmitootja liisingumaksed teatud panga finantsvõimendusse? «Päikesevarjutuse» (Eclipse) filmiskeemis kaotasid raha isegi vanad kavalad jalgpallimänedžerid nagu Alex Ferguson ja Sven-Göran Eriksson. Southoni arvates ei mõistnud mõned nõustajad ka ise neid skeeme: «Nõustaja võib olla kelm. Või siis lihtsalt tsipa ebakompetentne.»
Southon elab Arsenali Emirates’i staadioni lähedal. Teel tööle näeb ta vahel klubi teismelisi harjutamas. «Seal nad sibavad, silmad säramas, uhked oma vinge varustuse üle,» ütleb naine. «Ja ma taban end mõtlemast... huvitav, mitu neist 20 aasta pärast meie uksele koputab?»
Copyright The Financial Times Limited 2013