«Sisuliselt võib inimesel olla ilus ja tore maja, aga kui ta ehitab terrassile varikatuse – ka siis, kui ta teeb seda seaduskuulekalt ehitusloaga, aga tehtud töödele kasutusluba uuesti ei taotle –, ei ole majal enam kehtivat kasutusluba,» selgitas Uuesoo.
Niikaua kuni inimene ise oma majas elab ja sellega tehinguid ei tee, ta kasutusloast ka puudust ei tunne, kuna reaalseid karistusi ei ole kasutusloata majade omanikele määrama hakatud. «Inimene saab ka alati öelda, et mul on asi veel pooleli. Paar liistu on löömata,» nentis Uuesoo.
Joala selgituse järgi võivad aga tekkida probleemid, kui kasutusloata maja müüa tahetakse – tehingu saab küll teha, kuid teadlikum ostja pakub kasutusloata elamu eest madalamat hinda.
«Inimesed on käinud ja küsinud, et mis siis saab, kui ma ostan ilma kasutusloata maja. Ma olen öelnud, et eks see ole kauplemise koht – üks on kasutusloaga hind ja teine kasutusloata,» ütles Joala. Uuel omanikul on kõigi dokumentide ja majale kasutusloa saamine tagantjärele juba hoopis keerulisem.
Ümberehitamiste korral peab alati arvestama ka naabritega, kellele renoveerimine või aeda kerkinud väikeehitis võib mitte meeldida. Naabritevaheline tüli on sellest kerge tõusma. Õigust minnakse nõudma omavalitsusse, ja kui ehitamiseks luba puudub, on kaebus ka põhjendatud.
«See on eestlastel vist juba geneetiliselt veres, et peame naabri peale kaebama,» muigas Uuesoo. «Talvel on seda vähem, aga suvel, kui ollakse õues, siis tuleb ka kaebusi rohkem.»