Päevatoimetaja:
Sander Silm
Saada vihje

Ūkio Bankast hakatakse osaliselt Šiauliule pakkuma

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy
Ukio Bankase konor Vilniuses.
Ukio Bankase konor Vilniuses. Foto: SCANPIX

Leedu ärimehe Vladimir Romanovi kontrollitav Ūkio Bankas jagatakse kaheks ja ajutine haldur asub Šiauliu Bankasega pidama läbirääkimisi maksejõuetu panga osalise ülevõtmise asjus, teatas Leedu keskpanga president Vitas Vasiliauskas esmaspäeva õhtul.

Keskpanga nõukogu arutas esmaspäeva õhtul kolm tundi varade poolest Leedu kuuenda panga olukorda ja valis ajutise halduri neljast ettepanekust selle, mis näeb ette läbirääkimisi Šiauliu Bankasega. Kõnelused võivad leida lahenduse veel sel nädalal, mis võimaldaks tuleval nädalal Ūkio Bankase klientide teenindamist jätkata.

Ajutise halduri Adomas Audickase raporti kohaselt ületavad Ūkio Bankase kohustused varasid 1,1 miljardit litti (320 miljonit eurot). Võttes arvesse kõiki võimalusi, otsustas keskpanga nõukogu, et kõige soodsam on kanda raksustes panga varad ja kohustused üle mõnele teisele Leedus tegutsevale pangale.

Keskpanga järelevalvetalituse direktori Vytautas Valvonise sõnul selgus auditi käigus, et Ūkio Bankase põhiline kahjum tuleneb laenudest panga enamusosaniku Vladimir Romanoviga seotud ettevõtetele.

«Rääkides kohustustest, viiakse kõik tagatud deposiidid välja. Nende kohustuste [katmiseks] viiakse panga «terved» varad välja. Isegi kui pank kaheks jagada, tekib tagatud kohustuste ja varade vahel lõhe. See võib meie hinnangul olla 800 miljonit litti olla,» rääkis keskpanga president Vasiliauskas.

Leedu keskpanga nõukogu kuulutas esmaspäeval Ūkio Bankase maksejõuetuks ja võttis ära selle tegevusloa. Panga tegevust piirati 12. veebruaril.

Ūkio Bankas on pooleteise aasta jooksul Snorase panga järel teine tõsistesse raskustesse sattunud Leedu pank. Keskpanga sõnul tunneb Ūkio Bankase vastu huvi veel kolm krediidiasutust, mis BNS-i andmetel on SEB Bankas, DNB Bankas ja Finasta.

Märksõnad

Tagasi üles