Päevatoimetaja:
Aimur-Jaan Keskel

Tarbijakaitseamet leidis müügilt ohtlikke tooteid

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Toimetaja: Tiina Kaukvere
Copy
Magnus lastejalatsid.
Magnus lastejalatsid. Foto: Tarbijakaitseamet

Tarbijakaitseamet leidis müügilt lastejalanõud ja suvekingad, mis sisaldasid ohtlikus koguses ainet nimega dimetüülfumaraat (DMF), mida tootjad kasutavad hallitusseene vastu. Seejuures lastejalatsid sisaldasid mürgist ainet 28 korda lubatust rohkem.

Tarbijakaitseamet kontrollis möödunud aasta lõpus dimetüülfumaraadi (DMF) sisaldust toodetes ning tuvastas rikkumisi viiest testitud tootest kolmel.

Tarbijakaitseamet võttis testimiseks ühed naiste suvekingad, kahed lastejalatsid, ühe naiste käekoti ja ühe arvutikoti. Tooteid testis terviseameti labor.

Tooted või nende osad ei tohi sisaldada DMF-i üle 0,1 milligrammi kilo kohta. Lastejalatsites Magnus ületas DMF-i sisaldus lubatud piirväärtust 28 korda ja arvutikotis Dicota neli korda. Naistekingades B. Star ületas DMF-i sisaldus lubatud piirväärtust kaks korda ning jalatsitega kaasas olevas pakikeses seitse korda.

Naistekingad B. Star võeti testimiseks Tallinnas Janendro OÜ poest Steffi ja arvutikott Dicota Tallinnas Handyman OÜ kauplusest. Firmad on praeguseks tooted müügilt kõrvaldanud, amet jätkab ettevõtete suhtes haldusmenetlust.

Lastejalatsid Magnus võeti testimiseks Tallinnas asuvast Paljajalu OÜ kauplusest. Ettevõte on jalanõud müügilt eemaldanud ja tarbijakaitseametile kinnitanud, et ei müünud neid eelmisel aastal ühtegi paari.

Tootjad kasutavad DMF-i kaitseks hallitusseene eest, mis võib nahkmööblit ja -jalanõusid niiskes kliimas ladustamise ja transportimise ajal kahjustada. Tavaliselt pakitakse DMF väikestesse kotikestesse, mis kinnitatakse mööbli sisse või lisatakse jalatsikarpidesse.

Nahktootesse imbunud DMF võib imbuda ka läbi riiete nahale ja põhjustada valulikku kontaktdermatiiti ning erinevaid allergilisi reaktsioone. Seetõttu on Euroopa Liidus seda ainet sisaldavate toodete müük keelatud.

Ülalmainitud toodete kohta on tarbijakaitseamet edastanud ka ohuteated Euroopa Liidu kiirhoiatussüsteemi RAPEX kaudu. Tarbijakaitseameti hinnangul peaks iga ettevõtja enne toodete müükivõtmist RAPEX-ist järele vaatama, ega tegemist ei ole keelatud toodetega.

Tarbijakaitseamet jätkab DMF-i sisalduse kontrollimist toodetes ka edaspidi.

Tagasi üles