K, 8.02.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Prokurörid nõuavad maadevahetajate süüdimõistmist

Andrus Karnau
Prokurörid nõuavad maadevahetajate süüdimõistmist
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Prokurör Inna Ombler ja advokaat Leon Glikman Tallinna ringkonnakohtus.
Prokurör Inna Ombler ja advokaat Leon Glikman Tallinna ringkonnakohtus. Foto: Mihkel Maripuu

Tallinna ringkonnakohtus teisipäeval jätkunud protsessil nõudis riigiprokurör Inna Ombler oma kõnes kohtualuste süüdimõistmist või kui ilmnevad protsessinormide rikkumised, siis asja uut arutamist maakohtus.

Harju maakohus leidis mullu juunis, et poliitikud Villu Reiljan ja Ester Tuiksoo, riigiametnik Kalev Kangur ning ärimehed Toomas Annus, Einar Vettus, Tullio Liblik ja Tarmo Pedjasaar tuleb õigeks mõista. Prokurörid süüdistasid neid altkäemaksu andmises ja saamises, kui korraldasid looduskaitsemaade vahetusi riigiga.

Endist põllumajandusminister Tuiksood süüdistati Merko tütarfirma eelistamises ministeeriumi uue hoone rendikonkursil.

Kuna prokuratuur õigeksmõistva otsusega ei nõustunud, esitasid prokurörid apellatsiooni ringkonnakohtule ning eelolevad paar nädalat arutatakse asja uuesti ringkonnakohtus.

Ombler toonitas oma kõnes, et kõik salajase jälitustegevusega kogutud tõendid on seaduslikud. Mäletatavasti leidis kohtunik Valeri Lõõnik, et kapo ja prokuratuur on telefone pealt kuulates rikkunud seadust, mistõttu sel teel kogutud tõendeid kasutada ei saa.

Ringkonnakohtu kohtunik Meelika Aava kinnitas, et kohus kontrollib otsuse tegemiseks jälitustegevuse seaduslikkust. Ringkonnakohus lähtub juba maakohtule esitatud tõenditest. Teisipäeval oli kohtus ka üks koomiline seik, kui advokaat Margus Mugu palus kohtul lisada toimikule juba maakohtule esitatud taotlus, mille Lõõnik olevat ära kaotanud.

Mugu rääkis istungil, et kuna Lõõniku kabinet oli ülekuhjatud erinevate materjalidega, siis ajas kohtunik tema esitatud taotluse muude materjalidega segi ega lisanud seda toimikule, kuigi toimikus on vastav taotlus. Ringkonnakohus lisas veel ühe paberipaki kümneid kilosid kaaluvale maadevahetuse toimikule.

Märksõnad
Tagasi üles