Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Vastukaja: käendaja peab saama oma võetavaid kohustusi aktsepteerida

FOTO: SCANPIX

Olulisem on laenutagaja eelnev võimalus aktsepteerida endale võetavaid kohustusi, mitte asjaolu kas pangad küsivad tagatisi vaid ühele või mitmele laenule, kirjutab finantsnõustaja Heino Lemsalu vastuseks artiklile «Tarbijakaitse nõudel peavad pangad küsima tagatise vaid ühele laenule».

Tarbijakaitseamet on väidetavalt soovitanud tagada vaid mingit konkreetset laenu, panga esindajad aga viitavad tõsiasjale, et nn. globaalne tagatis, mis tagab kõiki laenusaaja kohustusi (s.h. tulevikus võetavaid) hoiab kokku raha ja aega.

Tegelik probleemi raskuskese on selles, et kui tagaja ei olnud ise laenuvõtja, vaid kolmas isik, siis tal puudus kontroll ja informatsioon laenuvõtja kohustuste võimaliku suurenemise ja tähtaegade muutumise üle juhul, kui tagatisleping tagas ka laenuvõtja tulevikus võetavaid kohustusi laenuandja ees. Seega olid probleemiks just laenusaaja poolt tulevikus võetavad kohustused juhul, kui tagatislepingu järgi tagas kolmas osapool ka laenuvõtja neid kohustusi. See oli varasemalt probleemiks näiteks ka üliõpilaslaenude eraisikust käendajatel.

Tagasi üles
Back