Mida kõike on inimene ära proovinud, enne kui ta on nõus noa alla minema?
Tavaliselt väga palju dieete, juhendatult ja omapäi. Kõik dieedid toimivad, sest kõik põhinevad ühel asjal – tarbida vähem kaloreid. Häda on selles, et inimesed ei suuda igavesti jääda dieedi juurde. See on nagu hinge kinni pidamine: natuke aega suudad, kuid siis...
Väiksemat kaalu jällegi aitab säilitada piisav füüsiline aktiivsus, dieeti igavesti pidada ei suudeta. Kui regulaarselt treenima ei hakata, siis dieet varem või hiljem katkeb ja kehakaal tõuseb. Neid soovitusi järgides on pikaajaliselt võimalik saavutada ja hoida viie- kuni seitsmekilogrammilist kaalulangust.
Kui me räägime inimesest, kellel terviseseisundi paranemiseks on vaja alla võtta 30, 40 või 50 kilo, siis midagi muud peale kirurgia tänapäeva meditsiinil talle pakkuda ei ole.
Kui ravi on efektiivne, patsientide huvi kasvab, kas ei või juhtuda, et järjekorrad muutuvad liiga pikaks?
Ravikindlustuse rahaga ületab nõudlus ikka pakkumise. See sunnibki küsima, kas on mõtet seda pakkuda kõigile, kes praegu operatsiooni kriteeriumeid täidavad, kas peaksime osa patsiente lähtuvalt nende terviseseisundist järjekorras eelistama? Võibolla on mõistlik seda lõikust pakkuda hoopis kellelegi, kes praegu neist kriteeriumitest välja jäävad...
Toon näite: 24-aastane naine, kelle kehamassiindeks on 32 ja kellel on diagnoositud kiirelt progresseeruv teise tüübi diabeet. On hästi teada, et bariaatriline kirurgia on väga efektiivne teise tüübi diabeedi ravis. Võib-olla oleks tulevasi riske vaadates mõistlik see lõikus kohe praegu teha, ehkki üldtunnustatud näidustusi operatsiooniks sel patsiendil pole.
Ja näide teiselt poolt – võibolla ei olegi ilma kaasuvate haigusteta patsiendil kehamassiindeksiga 40 see operatsioon terviseseisundi parandamiseks nii tarvilik, sama efekti annaks ka regulaarne füüsiline aktiivsus, isegi kui kaal ei lange.
Kui palju te olete praeguseks maovähendusoperatsioone teinud?
Kusagil 500 ja 600 vahel.