18. sajandi lõpus läkitas Inglise kuningas George III Hiinasse kaubandusdelegatsiooni, mille sealne keiser ära põlgas, kinnitades, et neil on kõik olemas ning nad ei vaja Lääne nipsasju.
Samas ei saanud sellised suhtumised kesta, kuna Lääne edumaa kasvas silmnähtavalt. Mida iganes Lääs algatas, selle võtsid omaks ka teised. Ajapikku hakkasid aga ka «teised» ise initsiatiivi üles näitama.
Oma raamatus «Global Turning Points» (globaalsed pöördepunktid) kummutavad Mauro F. Guillén ja Emilio Ontiveros otsustavalt tormakad prohveteeringud, nagu domineeriks 21. sajandit tervikuna Hiina. Suurima SKT võivad hiinlased ju saavutada (või ka mitte), aga multipolaarse maailma SKTst saab see olema vaid üks suur murdosa. Sest kasvavaid majanduskeskusi on veel mitmeid. Lisaks neile, mida me BRICi näol hästi tunneme – Brasiilia, Venemaa, India ja Hiina – ei tohi unustada MINTi (Mehhiko, Indoneesia, Nigeeria ja Türgi).
Hiina tõusu adumine tuleneb peamiselt rahvaarvust. Elustandardite osas on neil käia veel pikk tee. SKT elaniku kohta on ikka veel vaid kolmandik Lääne-Euroopa näitajast, USA omast aga neljandik. Nagu kirjutavad Guillén ja Ontiveros, on üsna tõenäoline, et valdava osa 21. sajandist on elanikkonna poolest liidriks India, Hiinal on suurim kogutoodang, USA aga juhib jätkuvalt toodangu ja sissetulekute osas elaniku kohta. Järelevõtmine võtab kõvasti aega.
Järelejõudmisest suurem üllatus on aga see, kuidas on muutunud kapitalivoogude suund.
Suurema osa läinud sajandist täitis mure selle pärast, kuidas kasvatada Lääne kapitali ja/või abi voogusid nn kolmandasse maailma. Praktiliselt keegi ei näinud ette, et probleem pöördub teistpidi ning tärkajatel-arenejatel tekivad säästude ülejäägid, millele vana tööstusmaailm nüüd nõjatub oma jooksevkonto- ja eelarvepuudujääkide rahastamiseks.