Järgmiste aastate peamiseks küsimuseks on, kuidas säilitada majanduse tasakaalustatust, sest tasakaal võib kergesti murduda, tõdes Eesti Panga asepresident Ülo Kaasik.
Ülo Kaasik: peamine küsimus on, kuidas säilitada majanduse tasakaalustatust
Kestliku kasvu rajal püsimiseks tuleb Kaasiku sõnul hoiduda nii teiste kui ka omaenda vigade kordamisest – ootused ei tohi olla ülepaisutatud ja hoiduda tuleks liigsest laenamisest.
«Ei majapidamiste ega valitsuse hoogne laenamine saa kesta igavesti, nagu näitab praegu võlakriisis vaevlevate riikide kogemus,» lausus Kaasik, lisades, et buumiaastatel paranes ka Eestis elujärg laenuraha toel väga kiiresti, kuid kriis tõi järsu korrektsiooni, mis oli paljudele valulik.
Kaasiku sõnul võivad sellised probleemid madalate intresside tingimuses ja kiire palgatõusu ootuses taas kerkida. «Kuid majanduskasvu säilitamiseks tuleb neid ohte vältida. Pigem peaks otsuste tegemisel lähtuma vanarahva tarkusest, et tark ei torma,» lausus Kaasik.
Kaasiku sõnul on Eesti majanduse seisund maailmamajanduse probleemide taustal suhteliselt hea. Majandus kasvab, tööpuuduse määr jääb alla euroala keskmisele ja inflatsioon on alanemise trendil. 2012. aastal õnnestus Eestil Kaasiku sõnul vältida majanduslangust tänu sellele, et kriisi ajal oli tehtud piisavalt palju muutusi, mis olid majanduse tugevamaks teinud ja majanduses oli ka puhvreid, mis aitasid tasakaalustada nõrgemat välisnõudlust.
«Mitmed probleemid, mis võivad teistes riikides lähiajal kasvu aeglustuda, on Eestis tagasihoidlikumad. Näiteks on Eesti valitsuse eelarve tasakaalu lähedal, mistõttu on eelarve konsolideerimise vajadus märksa väiksem kui mõnes teises riigis,» rääkis Kaasik.