Päevatoimetaja:
Aimur-Jaan Keskel

Poes müüdav ilutulestik muutub üha võimsamaks

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy
Arnika ilutulestik.
Arnika ilutulestik. Foto: Kristjan Teedema

Tänavu on ühed müüdavamad laiatarbe pürotehnikatooted ilutulestikupatareid, mis sisaldavad kaks korda rohkem pürotehnilist ainet.

Arnika ilutulestikukeskuse juhtaja Eduard Tani sõnul on tänavu laod tühjaks ostetud uutest ja võimsatest II kategooria ilutulestikupatareidest. Patarei on tehase poolt kokku pandud pakett, kus ainult ühest süütamisest lendab taeva poole terve ilutulestik.

Populaarne on  kahest ilutulestikupatareist koosnev komplekt «Kärts ja Mürts», mis lennutab taevasse 25 tähebuketti. Samuti «Tuleveski», mis lennutab 25 meetri kõrgusele sada värvilist lasku.

«Need on sellel aastal uued tooted, mis on natukene kallimad, kuna püssirohtu on neis topelt kogus,» rääkis Tani.

Tani sõnul võib kehtiva lõhkematerjaliseaduse järgi olla jaekaubanduses müüdavates II kategooria patareides kuni 250 grammi pürotehnilist ainet. Samas on Euroopa liit üle minemas ühtsele pürotehnika ohutusstandardile, millele vastav ilutulestik kannab CE märgistus.

«CE-märgistusega toodetel on pürotehnilise aine grammkaal erinev. II kategooria puhul on pürotehnilist ainet lubatud kuni pool kilo. Meil on esimesed CE märgistusega tooted olemas, tänu sellele me saime ka kahekordistada püssirohu kogust,» kinnitas Tani.

Kas ka ohtlikum?

Tani sõnul mõjutab suurem pürotehnilise aine kogus eelkõige toote hinda. «Mida suurem on toode, seda kallim ta on ja seda rohkem sealt ilu tuleb,» arvas Tani. Tema kinnitusel ei ole suurema pürotehnilise aine kogusega toode ohtlikum. «Statistika näitab, et põhireegel, mille vastu eksitakse on see, et toodet ei toestata ja see läheb ümber. Mida suurem ja laiapõhjalisem on toode, seda väiksem on risk, et see ümber läheb,» põhjendas Tani.

«Hetkel on ülemineku periood ning paralleelselt kehtib nii uus kui vana kord. Vana korra kohaselt väljastas Eestis toodetele kasutuslube Tehnilise järelevalve amet, uue korra kohaselt peab olema toode erapooletu asutuse poolt tunnustatud ja omama CE märki,» kinnitas Tehnilise järelvalve ameti avalike suhete peaspetsialist Anu Võlma.

Ameti kinnitusel täpsustati uue korraga oluliselt nii nõudeid pürotehnika toodetele kui ka suurendati ohutustaset. Võlma kinnitusel tagavad ohutust mitmed meetmed, näiteks süütenööri pikkus ja süütamisviis, toote ehitus, mistõttu tuleb toodet vaadata tervikuna, mitte keskenduda vaid pürotehnilise aine massile.

Rohkem pürotehnilist ainet sisaldavad tooted on Tani sõnul populaarsed, kuna inimesed ootavad ühest tootest palju erinevaid efekte ja mitmeid laske.

Tagasi üles