Päevatoimetaja:
Aimur-Jaan Keskel

Itaalia eelarve sillutab teed Monti tagasiastumisele

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy
Mario Monti.
Mario Monti. Foto: Dani Pozo/AFP

Itaalia parlament kiitis heaks eelarve-eelnõu, mis sillutab teed peaminister Mario Monti tagasiastumisele ja ennetähtaegsetele parlamendivalimistele.

Monti teatas varem, et astub tagasi, kui eelarve on vastu võetud, ning tõenäoliselt toimuvad valimised 24. veebruaril.

Kandideerimisest on teatanud juba vasaktsentristide liider Pier Luigi Bersani ja endine peaminister Silvio Berlusconi.

Pärast jõulumissat peaministri residentsis viskas Monti nalja viimsepäevaennustuste üle: «Aasta tagasi oli see valitsus alles alustanud. Nüüd me peame otsad kokku tõmbama ja see ei ole maiade süü.»

Seejärel esines ta Itaalia suursaadikutele ja ütles, et kõne on tema  «viimane tegu» enne lahkumisavalduse esitamist.

«Suur tänu selle raske, kuid põneva 13 kuu eest,» ütles ta.

Montile lähedased allikad on öelnud, et ta ei ole veel otsustanud, kas pürib uuesti peaministriks. Vaatamata sellele pidas pidas ta neljapäeval Fiati tehases haarava kõne, mida võib tõlgendada valimiskampaania huvides tehtud sammuna.

Kuigi Monti ei saa eluaegse senaatori seisuse tõttu valimisnimekirjas olla, on teda võimalik valitsusse kaasata, muuhulgas ka peaministri või rahandusministrina.

Montit toetavate tsentristide platvormi kuuluvad «ajaloolised reformid» ning «palju põhjalikum liberaliseerimine kui me seni näinud oleme», vahendas ajaleht Corriere della Sera neljapäeval peaministrile lähedasi allikaid.

Monti kaitses neljapäeval tõenäoliselt oma eelkäijale Berlusconile suunatud kommentaaris kokkuhoiumeetmeid ja eelarvedistsipliini, mida ta on rakendanud. Samuti hoiatas ta katsete eest ajas tagasi minna.

Miljardär Berlusconi on Montit kampaaniaga liitumise eest hoiatanud ning mõistis tema majanduspoliitika hukka.

Monti spetsialistide valitsus asus ametisse 2011. aasta novembris, kui Berlusconi oli sunnitud finantskriisi ja seksiskandaalide tõttu tagasi astuma.

Kuigi Montit on kiidetud finantsturge rahustanud reformikava eest, on tema populaarsus langenud 62 protsendilt ametisse asumise järel 33 protsendini selle kuu alguses, nagu näitas hiljutine SWG küsitlus.

Tagasi üles