Päevatoimetaja:
Aimur-Jaan Keskel

Põllumajandussektori kogutoodangu väärtus tõuseb tänavu ligi 9 protsenti

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Toimetaja: Madis Filippov
Copy
Traktor heinapalle viimas.
Traktor heinapalle viimas. Foto: Arvet Mägi/Virumaa Teataja

Eesti põllumajandussektori kogutoodangu väärtus suureneb 2012. aastal esialgsel hinnangul 9 protsenti, moodustades 816 miljonit eurot, selgub EUROSTATi avaldatud esialgsetest põllumajandussektori majandustulemustest.

Euroopa Liidu 27 liikmesriigi põllumajanduse kogutoodang suureneb sel aastal 2 protsendi võrra, sh suurenesid nii taimekasvatustoodangu (1 protsent) kui ka loomakasvatustoodangu väärtus (4 protsenti).

Põllumajandustoodangu väärtuse suurenemine on tingitud hinnatõusust, kuivõrd taimekasvatustoodangu maht vähenes samal ajal 5 protsendi võrra ja seda põhiliselt ebasoodsate ilmastikuolude tõttu; loomakasvatustoodangu maht jäi eelneva aastaga samale tasemele.

Eesti põllumajandussektori kogutoodangust moodustavad 49 protsenti taimekasvatussaaduste toodang, 48 protsenti loomkasvatussaaduste toodang ning 3 protsenti põllumajanduslikud teenustööd. Eelnevatel aastatel (välja arvatud 2007. aastal) on loomakasvatustoodang ületanud taimekasvatustoodangut.

Piimatoodangu väärtus moodustab traditsiooniliselt põllumajandussaaduste toodangu väärtusest Eestis suurima osa (ligi 25 protsenti) ja kuigi piimatoodang suurenes, siis hinna langus vähendas piimatoodangu väärtust 5 protsenti.

Oluline kogutoodangu väärtuse suurenemise mõjutaja on teravilja tootjahinna tõus 14 protsenti ja koguse suurenemine 36 protsenti. Põllumajandustootmise sisendite (st vahetarbimise) väärtus on suurenenud 8 protsenti, enim on mõjutanud seda loomakasvatuses kasutatava sööda hinna tõus.

Euroopa Liidu 27 liikmesriigi faktortulu ehk netolisandväärtus faktorhinnas, mis kajastab tasu kõikide tootmistegurite (maa, tööjõud ja kapital) eest ja hõlmab tootmisega tegelevate üksuste poolt loodud koguväärtust aasta keskmise töötaja kohta, suurenes 0,4 protsenti.

Kõige suurem kasv põllumajandussektori faktortulus aasta keskmise töötaja kohta võrreldes eelneva aastaga on Belgias (31 protsenti), vastav näitaja väheneb enim Rumeenias (16 protsenti). Eesti vastav näitaja suurenes 8 protsenti.

Tagasi üles