K, 4.10.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

FT blogi : Eesti kasvunumbrid peaks Krugmani ja eurotsooni kahtlejaid veenma

Kaja Koovit
, majandustoimetuse juhataja
Facebook
Comments
Foto: SCANPIX

Eesti kolmeprotsendiline majanduskasv ajal, mil eurotsooni keskmine tulemus on 0,4-protsendiline langus, tundub statistilise veana. See näitab, et kärpemeetmed tasuvad ära, tõdetakse Briti majanduslehe Financial Times blogis.

Financial Times meenutab Paul Krugmani ja president Toomas Hendrik Ilvese suvist sõnavahetust, mis sai alguse Krugmani blogipostitusest, kus ta kahtles, kas Eestit ikka peaks kärbete läbi majanduskasvu saavutamise eeskujuks seadma, sest riigi majanduskasv on veel kaugel kriisieesest.

Financial Timesi blogis märgitakse, et Krugman eksis, kui väitis, et eestlased on oluliselt vaesemad kui enne kriisi. «Majanduskasv ei jõua järgmise aasta või veidi enama jooksul mitte ainult kriisieelsele tasemele, vaid see kasv on jätkusuutlikum, kui kriisieelne laenukoormaga turgutatud kasv,» märgib blogi.

Blogis tuuakse välja, kuidas Eesti, Läti ja Leedu on kriisile reageerimisel kasutanud drastilisi kärpemeetmeid, sealhulgas avaliku sektori palkade ja pensionide vähendamist. 

Majandusleht märgib, et laenuum on jätnud eestimaalastele tõsise koorma, tuues näitekserasektori võlakoorma, mis kasvas 2010. aastal tasemele, mis moodustas sisemajanduse kogutoodanguga (SKT) võrreldes 170 protsenti, olles nüüdseks langenud küll 140 protsendi tasemele. Kasv oli isegi suurem kui Lätis, kus see tipus ulatus 150 protsendini SKTst.

Blogis tunnustatakse Eesti seniseid samme riigirahanduse korrashoiul, eestimaalaste toetust valitsuse kärpesammudele ning riigi püüdele investeeringuid kasvatada.

«Aga see kõik on pragmaatiline vastus keskkonnatingimustele, mitte poliitikamuutus. Krugmaniga või ilma Krugmanita, eestlased jätkavad kasinusmeetmetega,» märgib blogi.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles