T, 26.09.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Väldi jõuluajal «piiks-piiks» laene ja kingi parem midagi isetehtut

Kristina Traks
, majandusajakirjanik
Facebook
Comments
Kiirlaen.
Kiirlaen. Foto: Margus Ansu / Postimees

Kuigi jõulude ajal tabab inimesi enamasti ostuhullus, tasub hoida mõte selge ja eriti hoiduda kiirlaenudest. Mõtle, kas ikka tasub 400-eurose tahvelarvuti ostuks võtta kiirlaenu ja maksta kauba eest koos intressiga siis ligi 700 eurot.

Swedbanki  Rahaasjade Teabekeskuse juhataja Anne Sägi annab nõuandeid, kuidas pühadetuhinas ennast mitte «kinni laenata».

Sea eesmärgid ja tee eelarve. Pühad ei jää tulemata ühelgi aastal, seega alusta nende planeerimist varakult. Mõtle, kuhu lähed külla ja kes tulevad külla, kui mitu jõululauda on tarvis katta, kellele kingitusi teha - kui kogu see info koondatud, on juba palju kergem pühadeajale vastu minna. Lisaks võiks kokku leppida ka kingitustele kulutatav kindel rahasumma, mis vastaks kõigi pereliikmete võimalustele, samuti ka juhul, kui on suurem pere või soov kellelegi midagi väga hinnalist kuuse alla poetada. Päris kindlasti ei tohiks kingituste tegemisest kõnelemist häbiasjaks pidada ja siis, nui neljaks, püüda kasvõi kiirlaenu võttes kalleid asju osta.

Osta kingitused soodsal ajal. Uuri välja lähedaste soovid, nii saad kingid varakult välja valida. Teadagi on talvekaup soodsam hooajaväliselt. Samuti hoia silm peal sooduspakkumistel.

Väldi spontaanseid oste. Pühadehooaja juhatavad sisse juba oktoobrikuus vaikselt ligi hiilivad temaatilised pakkumised - ent kui tõesti pole tarvis uusi asju osta, ei ole ka mõtet soetada nipsasju pelgalt seetõttu, et need teele ette jäävad. Mõtle, et ka kõik lähedased ei pruugi õnnelikud olla leides kingipakist kiireltpurunevat hooajakaupa, millele majapidamises erilist rakendust pole - koormad nii enda kui teiste kodu tühja-tähjaga, mis varem või hiljem maandub prügikastis.

Kõige parem kingitus ei maksagi midagi. Vanaema lubadus kaunilt kujundatud kupongil hoida iga kuu ühel reedel lapselapsi on tegelikult väärt kingitus! Üle kogu ilma koguvad populaarsust ka oma kätega tehtud kingid - näiteks koduaia moos või isevalmistatud kompvekid, kootud suka- või kindapaar.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles