Näha on, et ruutmeetrihind liigub ülespoole ja palgad ilmselt nii kiiresti kaasa ei liigu. Keskmiselt on hinnatõus olnud 10–12%, rohkem on tõusnud väärtuslikuma kinnisvara hind.
Hästi on ka see, et Euribor on minu teada ajalooliselt madalaimal tasemel ning pankade intressimäärad on samuti mõistlikel tasemetel. Samas tuleb arvestada, et see nii igavesti ei jää, kuigi 2013 võib see siiski veel nii jääda, kui uskuda pankurite prognoose.
Tundub, nagu oleks õige aeg parandada elamistingimusi, kuid teha võiks seda oma ala spetsialistidega konsulteerides.
On teada, et ettevõtete ja eraisikute hoiuste maht on päris suur – kokku üle kümne miljardi euro, mis tähendab, et raha paljuski seisab, aga sobivate investeerimisvõimaluste juures võiks see liikuda ka kinnisvarasektorisse.
Korteritehingute turul on viimasel ajal märgata aktiivsemat tegutsemist ning väidan, et nõudlus on isegi suurem kui pakkumine, eriti järelturul. Küll ei kehti see aga «mägede» kohta – nii Lasnamäe, Mustamäe kui Õismäe on hoidnud oma hinda suhteliselt masujärgsel tasemel. Ei imestaks, kui hinnad langevad – eelkõige kortermajades, mida ei hoita korras ja kus on suured kommunaalkulud.
Hoonestamata elamumaade osas on tehingute arv aasta-aastalt vähenenud ning siin on üks oluline põhjus ka pankades, kes ei rahasta meeleldi nende oste.
Hoonestatud elamumaade ehk rida-, paaris- ja eramajade turg on olnud natuke aktiivsem, siin on pangad ka tunduvalt lahkemad tehinguid rahastama.