Eesti maaülikooli uuringust selgus, et maal asuvate ettevõtjate peamised probleemid keerlevad elektrivarustuse, viletsate teede ja kiire ning kättesaadava interneti ümber.
Maaettevõtjad: meil on vaja elektrit, internetti ja sõidetavaid teid
Uuringust selgus, et ettevõtjad pidasid oluliseks ettevõtluskeskkonna ja maksusüsteemi stabiilsust, vähest bürokraatiat ja ettevõtlusega alustamise lihtsust. Kõige olulisemaks pidasid nad elektrivarustuse piisava võimsuse kättesaadavust ning rikkekindlust, kiiret ja kättesaadavat internetti, korraliku tarbevee olemasolu ja korras teid. Ettevõtjate hinnangul oli teede olukord kõige kriitilisemas seisus. Kolmandik küsitletud kohalike omavalitsuste juhte ütlesid, et kõige suurem probleem maal on elektrivarustuse kehv tehniline kvaliteet ja võrguga liitumise ning võimsuse suurendamise liiga kõrge hind. Eriti kehvana nimetasid olukorda Lõuna-Eesti ettevõtjad.
Väga suur osa probleemidest seondub ka tööjõuga, sest töökäte puudus oli probleemiks kõigil tegevusaladel. Uute töötajate leidmist nimetasid kõige keerulisemaks põllu- ja metsamajanduse ning puidu töötlemisega tegelevad ettevõtjad. Kvalifitseeritud tööjõu puudus tuleneb ka kohalike ettevõtete suutmatusest maksta konkurentsivõimelist palka, mistõttu noored ja spetsialistid on lahkunud.
Uuringus osales 1825 maaettevõtjat, samuti tehti intervjuud 31 omavalitsuse juhiga. Põllumajandusminister Helir-Valdor Seederi sõnul on uuringust tulenevad järeldused aluseks uue maaelu arengukava välja töötamisel.