Päevatoimetaja:
Angelina Täker
Saada vihje

Kuidas muuta väike köök suuremaks?

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Toimetaja: Marina Lohk
Artikli foto
Foto: Caro / Scanpix

Väga paljud inimesed elavad vähemalt mingil perioodil enda elust väikse köögiga korteris või majas. Väikeses köögis on enamasti ebamugav olla ja süüa teha, seetõttu otsitakse pidevalt lahendusi, kuidas saaks oma kööki avaramaks muuta.



Sisustusportaal

sisustus.ee

toob välja mõned soovitused, mida teha väikeses köögis nii, et see tunduks visuaalselt suurem ja et seal oleks mugav toimetada.

Esiteks tuleks läbi mõelda, milliseid asju on kindlasti vaja laua või tööpinna peal hoida. Kui kohvimasin või köögikombain pole igapäevaselt kasutuses, siis on targem need kappidesse ära panna. Samuti saab leida kõikidele väiksematele tarvikutele koha mõnes kapis. Asjadest vabad pinnad teevad juba iseenesest ruumi visuaalselt suuremaks.

Rohkem hoiustamiskohti on tegelikult väiksesse kööki võimalik tekitada päris palju. Sügavamad kapid ja sahtlid on kindlasti abiks. Maast laeni väljatõmmatavad kappriiulid on väga asjalikud, sest nii saab hõlpsasti vajalikule asjale ligi.

Kappidega peaks siiski olema ettevaatlik, sest liiga kappe täis tuubitud köök mõjub ikkagi suletult ja ängistavalt. Nende kõrval tasub kaaluda ka riiuleid ning näiteks pottide-pannide jaoks võib hoopis seinale või lakke kinnitada spetsiaalse hoidja, mis hoiab palju kapiruumi kokku. Nugade ja suuremate metallist tarvikute pealt saab sahtliruumi kokku hoida, kui paigaldad seinale magnetriba, mille külge saab kinnitada erinevaid terariistu.

Ehk tasuks mõelda ka selle peale, et suure külmkapi asemel võib hakkama saada ka väiksema külmikuga.

Sama mõte kehtib ka pliidi ja ahju kohta - kui tead, et sa ei vaja korraga nelja pliidiplaati või kui sa ei kasuta ahju pidevalt, siis saab ka selle alati väiksemaga asendada. Ning samuti võib seda ideed laiendada ka tööpindadele - tuleb vaid läbi mõelda, kui suurt pinda söögiajal vaja läheb.

Klaas- ja peegelpinnad muudavad iga ruumi visuaalselt suuremaks, see käib ka köögi kohta. Klaasist võivad olla nii kapiuksed kui ka laud ja tööpind. Kuid tasub meeles pidada, et täiesti läbipaistev klaas sobib vaid korraarmastajatele.

Peeglid on klassikaline trikk - lisades mõne (soovitatavalt suurema) peegli kohta, kus ta ise palju ruumi ei võta, teeb see ruumi kohe visuaalselt palju avaramaks.

Suurel hulgal naturaalset päevavalgust annab palju juurde. Kui köögis pole suurt akent, siis tasub lisada tehisvalgust, näiteks mitmest osast koosneva valgusti abil. Samuti teevad köögi avaramaks kapialused ja -sisesed valgustid.

Kui tahaksid tõsisemat muutust ja kodu ülesehitus seda võimaldab, siis tasub mõelda avatud köögile. Eestis on palju selliseid kortereid, kus pisike köök on täielikult eraldatud, kuid selle seina taga asub suur elutuba.

Kui köögi ja elutoa vahelist seina on võimalik maha lõhkuda, siis tasub seda kindlasti kaaluda. Elutoa arvelt on võimalik köögile lisaruumi juurde saada, kui paigaldada elutoa poole näiteks väike seinale kinnitatav laud. Seeläbi tekib kööki rohkem liikumisruumi ja see muutub oluliselt avaramaks.

Ammu teada-tuntud tõde värvide kohta tasuks samuti ka köögis kasutada. Heledamad värvid muudavad kõik asjad suuremaks ja avaramaks.

Kommentaarid

Märksõnad

Tagasi üles