Maksude progressiivsus ehk seotus sissetuleku suurusega ei kehti Soomes mitte ainult tulumaksu, vaid näiteks ka liiklustrahvide ja lasteaiamaksude puhul. Mida kallim auto, seda suurem on automaks.
Kuidas rikkamad, võimekamad ja tublimad soomlased sellega nõus on?
Meediaplaneerijana töötava Hankeni majanduskooli magistrandi Tomi Suojoki arvates on tulude progressiivne maksustamine põhimõtteliselt õiglane ja tema oleks tulevikus valmis maksma ka isegi kuni 50 protsenti teenitud palgast. «Jah, kui ma teenin piisavalt, siis võiksin maksta,» sõnas ta.
Samas ei tohiks Suojoki sõnul maksud kellelgi olla nii kõrged, et võtaksid temalt motivatsiooni paremini tööd teha. Ka on noormehe arvates maksude maksmine seda lihtsam, mida paremini tajutakse, et maksuraha läheb õigesse kohta.
«On probleem, kui teised riigid hakkavad sekkuma sellesse, kuhu meie maksuraha läheb, näiteks kui paneme raha Kreekasse,» rääkis ta. «See lõhub vundamenti.»
Ligi kümme aastat personalikonsultandina töötanud ja nüüd emapuhkusel viibiv 36-aastane Katja näeb progressiivse maksusüsteemi eelisena paindlikkust ja turvatunnet.
«Teenisin enne head palka,» sõnas ta. «Maksin siis ligikaudu 30 protsenti – ei pidanud seda paljuks.»
Nüüd, kus sissetulekud väiksemad, on naine aga õnnelik, et maksumäär on langenud kümne protsendini.
«Lõppkokkuvõttes on see sotsiaalse turvalisuse küsimus. Isegi kui meie süsteemi palju kritiseeritakse, on see lõppkokkuvõttes päris hea. Näiteks kui ma jään haigeks või olen emapuhkusel, ei ole ma täiesti abitu, saan minna arsti juurde,» selgitas ta.