Päevatoimetaja:
Sander Silm
Saada vihje

Eesti firmad järgmisel aastal eriti töötajaid ei värba ja palku ei tõsta

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Toimetaja: Kristina Traks
Copy
Artikli foto
Foto: Mati Hiis / Õhtuleht

CV-Online selle kuu alguses tehtud Balti riikide tööturu-uuringust selgus, et kõige aktiivsemalt plaanivad järgmisel aastal töötajaid värvata Leedu ettevõtjad, kõige vähem aga Eesti firmad.

«Võib öelda, et Baltimaades tervikuna valitseb väga positiivne õhkkond võrrelduna Skandinaaviamaadega, kus paljud ettevõtted teevad hoopis koondamisplaane. Baltimaades keskmiselt planeerib uusi töötajaid värvata üle poole tööandjatest. Arvestades juba praegu välja kujunenud tööjõupuudust teatud sektorites, siis on järgmisel aastal oodata tööandjatelt veelgi aktiivsemat võitlust võimekate töötajate pärast,» rääkis CV-Online’i juhatuse liige Agu Vahur.

Järgneva kuue kuu jooksul planeerib uusi töötajaid värvata veidi üle 60 protsenti Leedu ettevõtetest, ligi pooled Läti ettevõtted ning 40 protsenti Eesti ettevõtetest. Koondamise plaanid on vähem kui ühel protsendil ettevõtetest.

Seejuures plaanib järgneva kuue kuu jooksul palka tõsta 13 protsenti Eesti, 31 protsenti Läti ja 37 protsenti Leedu ettevõtetest.

«Tööandjate konservatiivne palgapoliitika koos jätkuvalt kõrge nõudlusega uute töötajate järele võib tekitada järgmisel suuremat tööjõu liikuvust. Tööandjad peaksid konkurentsis püsimiseks mõtlema sellele, kuidas töötajaid enda juures hoida ning milliseid motivatsiooniinstrumente lisaks palgale veel saaks rakendada. Samuti muutub üha olulisemaks potentsiaalsete uute töötajate suunal tehtav kommunikatsioon ja kogu värbamisprotsessi oskuslik läbiviimine,» tõi Vahur välja.

Eestis on võrreldes aasta tagusega pisut langenud ettevõtete protsent, kes planeerivad töötajaid värvata – eelmisel aastal plaanis järgneva kuue kuu jooksul uusi töötajaid palgata 45 prtotsenti tööandjatest, sel aastal aga 40 protsenti tööandjatest. Seejuures aga on kasvanud inimeste hulk, keda tööandjad planeerivad värvata. Suurim tõus on aset leidnud 5-9 töötajat värvata planeerivate ettevõtete osas, keda on eelmise aasta 5 protsenti asemel sel aastal 10 protsenti.

Eesti tööandjad tõid küsitluses peamiste värbamise põhjustena välja mahtude või organisatsiooni kasvamise (pooltel juhtudel), eelmise töötaja lahkumise (28 protsendil juhtudel) ning töötaja lapsehoolduspuhkusele suundumise (4 protsenti).

«Valdavalt valitseb tööandjate seas optimistlik suhtumine tulevikuarengutesse – seda ilmestab poolte tööandjate kavatsus palgata uusi töötajaid tulenevalt mahtude või organisatsiooni kasvamisest,» kommenteeris värbamise põhjuseid CV-Online’i turundusjuht Heikko Gross.

Eestis planeerib järgneva 6 kuu jooksul protsentuaalselt enim tööandjad tööjõudu palgata energeetika, turunduse ja reklaami, transpordi ja logistika, tootmise ning jaekaubanduse valdkonnas. 

«Seejuures on CV-Online’is üldiselt veerandi võrra enam tööpakkumisi kui oli samal ajal aasta tagasi novembris. Kokku on CV-Online’is ligi 10 000 tööpakkumist üle Baltikumi. Seega statistika pinnalt vaadates, peaks praeguse seisuga tööotsijate jaoks olema lihtsam tööle saada kui aasta tagasi,» hindas Gross olukorda.

CV-Online’i poolt novembri alguses läbi viidud küsitlusele vastas üle 250 tööandja üle Eesti, üle 200 tööandja Lätis ning üle 300 tööandja Leedus ehk Baltikumis kokku üle 750 tööandja.

Tagasi üles